Strašiak celulitída

Strašiak celulitída
Zdroj: bigstockphoto.com

Pomarančová koža, ako ľudovo zvykneme nazývať celulitídu trápi viac než 90 % žien. Celulitída je proces, ktorý sa objavuje hlavne u hlavne u žien, kedy sa  tuk obtiažne uvoľňuje z podkožia, a vytvára viditeľné nerovnosti. Je to progresívny, rozvíjajúci sa proces, ktorý postihuje aj štíhle osoby, prevažne ženy, u obéznych je výraznejšia. Je neovplyvniteľná redukčnou diétou.

Výraz vznikol z latinského slova „celulitis“, čo znamená „zápal buniek“. Pomerne výstižný je laický názov „pomarančová koža“, presne charakterizujúci vzhľad kože človeka trpiaceho celulitídou. V postihnutých lokalitách dochádza k zvýšeniu viskozity medzibunkovej kvapaliny, jej premene na gelovitú substanciu, zmnoženiu a fibrotizácii medzibunkového tkaniva, zväčšeniu tukových buniek – adipocytov a hromadeniu odpadových látok v tkanivách. Tieto nečistoty sú vo vačkoch väznené medzi tukovými bunkami a väzivom.

V postihnutých miestach tukové bunky  stláčajú cievy a tlačia aj na horné vrstvy kože. Zhoršené prekrvenie bráni správnemu zásobovaniu buniek dôležitými výživnými látkami a spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. V tukových bunkách sa tieto splodiny metabolizmu zadržiavajú, čo má za následok zväčšovanie ich objemu, a to sa napokon prejaví na povrchu kože. Výsledkom sú neestetické preliačeniny a kopčeky pripomínajúce kôru pomaranča.

Celulitída postihuje určité časti tela, ako sú stehná a oblasť zadku, brucho a boky. Povrchovo pod kožou spôsobuje dystrofiu, degeneráciu a zjazvenie postihnutého tkaniva.

K liečbe celulitíde je treba vždy pristupovať komplexne. Liečba okrem lokálneho ošetrenia prístrojom vyžaduje zníženiu príjmu kalórií denne minimálne 30 minút chôdze, vysadenie toxínov ako sú alkohol a cigarety. Dôležitý je dostatočný príjem tekutín 2,5 – 3 litre denne.

V liečbe celulitídy si môžeme pomôcť rôznymi postupmi ako sú lymfodrenážne masáže, mezoterapia, ultrazvuk.

Ako veľmi efektívna sa javí kombinácia metód rádifrekvencie a AWT – elektroakustických vĺn. Ošetrenie trvá viac ako hodinu, ale je nebolestivé a už po prvom sedení je viditeľný efekt. Zlučuje viac technológií a ich pozitívnych vplyvov.

Rádiofrekvencia spôsobuje lymfodrenáž, ale tak isto posilňuje kožu vplyvom na kolagén a elastín. Rozbíja tukové bunky a rozrušuje fibrózne septá pri vyšších formách celulitídy, pôsobí tak aj na najťažšie stavy.

Následne sa aplikuje kofeín a karnitín prostredníctvom rázových vĺn za spolupôsobenia laseru infračerveného svetla  kyslík. Systémový procesor zosníma informácie o odpore kože cez bipolárnu elektródu a automaticky nastaví optimálnu hladinu rádiofrekvencie.

Miestne zvýšenie teploty – hypertermia spôsobuje zníženie viskozity medzibunkovej tekutiny a zlepšuje iontovú výmenu. Dochádza k zlepšeniu prekrvenia otvoreniu kapilár a absorbcii medzibunkovej tekutiny, jednému z hlavných faktorov vzniku celulitídy.

Pôsobenie na celulitídu:

  • Stenčenie fibróznych sept teplom
  • Vazodilatácia, hyperémia, drenáž
  • Rozbitie tukových buniek
  • Redukcia počtu tukových buniek

Odporúčaný počet ošetrení je 5 – 8, maximálne 10 podľa závažnosti a stupňa celulitídy. Po ošetrení je vhodná fyzická aktivita – minimálne 30 minút chôdza. Pre lepší efekt zákroku odporúčame nízko kalorickú diétu s dôrazom na prevahu ovocia, zeleniny a kvalitných bielkovín v potrave. Pitný režim minimálne 2 l tekutiny denne.

Autor článku: MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

Dátum zverejnenia: