Nové centrum asistovanej reprodukcie má ambíciu aj vzdelávať

Komplexnú starostlivosť o páry s poruchami reprodukcie ponúka už aj novootvorené Univerzálne pracovisko reprodukčnej medicíny (UPRM) na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Bratislave, Nemocnici svätého Cyrila a Metoda. Keďže ide o prvé a jediné univerzitné pracovisko tohto typu na Slovensku, jeho ambíciou je aj spolupráca v oblasti vedy, výskumu a vzdelávania.

"Ide o centrum, ktoré okrem výkonu asistovanej reprodukcie, čiže tzv. umelého oplodňovania párov, ktoré nemôžu mať detičky, bude robiť aj vzdelávanie lekárov, špecialistov. Pretože pred niekoľkými rokmi bola situácia, keď sa na Slovensku odborník v tejto oblasti nemal kde vzdelávať a dovzdelať a dosiahnuť úroveň špecialistu," uviedol pre TASR po slávnostnom otvorení pracoviska minister zdravotníctva Richard Raši. Pracovisko si vyžiadalo investície vo výške viac ako 1,1 milióna eur. Je vybavené najmodernejšou medicínskou technikou a disponuje vysokokvalifikovanými odborníkmi v oblasti reprodukčnej medicíny a gynekológie a pôrodníctva. Vedúci lekár UPRM Martin Petrenko za nespornú výhodu považuje najmä fakt, že pracovisko je súčasťou kliniky a nemocnice a všetky zložky potrebné ku komplexnej starostlivosti sú tak sústredené "pod jednou strechou".

"Sme schopní v našom odbore gynekológie a pôrodníctve a špeciálne v reprodukčnej medicíne robiť úplne všetky výkony ako liečebné, tak aj diagnostické, ktoré patria do reprodukčnej medicíny, teda od hormonálnej diagnostiky cez laboratórnu, endoskopickú diagnostiku, operačnú liečbu až po asistovanú reprodukciu, ktorou sa hlavne bude centrum zaoberať," skonštatoval. Prvých pacientov by malo centrum privítať v septembri tohto roka. "Počítame, že v priebehu leta by sme štartovali dolaďovanie prístrojovej techniky, personálnych záležitostí a objednávanie pacientov, s tým, že ambíciou zhruba od septembra je začať úplne naostro," dodal.

Práve zvyšujúca sa neplodnosť sa podľa jeho slov podpísala pod "boom" asistovanej reprodukcie. Znižuje sa plodnosť tak žien, ako aj mužov. "Celkovo sa tá grafická krivka dostáva do negatívnej bilancie, čo je nepríjemné," skonštatoval Petrenko s tým, že asistovaná reprodukcia sa tak istým spôsobom snaží nahradiť straty prírody, ktoré sú pomerne vysoké. Slovensko je podľa odborníka v porovnaní s inými európskymi štátmi na chvoste úspešných pokusov asistovanej reprodukcie. "V západnej Európe sa bežne počet narodených detí po asistovanej reprodukcii pohybuje okolo 4 - 5 percent zo všetkých narodených detí, čo je relatívne dosť. V Českej republike je to napríklad 3,5 percenta, u nás je to ledva do 1 percenta," dodal Petrenko.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: