Chrípka ustupuje, avšak pomalšie ako pred rokom

Napriek tomu, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaevidoval v porovnaní s predchádzajúcim týždňom v priemere desaťpercentný pokles akútnych respiračných ochorení (ARO) i chrípke podobných ochorení (CHPO), zachovávajú odborníci epidemiologickú bdelosť. Nezvyčajný výskyt pandemickej chrípky po chrípkovej sezóne ich vlani totiž zaskočil.

Na pôvode (etiológii) ARO a CHPO v tomto období sa pravdepodobne podieľajú najviac adenovírusy, respiračné syncytiálne a iné respiračné vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom. Chorobnosť na ARO v 22. kalendárnom týždni dosiahla v Banskobystrickom kraji 1333 prípadov na 100.000 obyvateľov. V medziročnom porovnaní je to výskyt vyšší takmer o 17 percent a v prípade chrípky o 10,5 percenta, informovala hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Všetky okresy Banskobystrického kraja, s výnimkou okresov Žarnovica a Detva, ktoré sú bez aktivity, hlásili len sporadický výskyt ochorení. Ešte stále v chorobnosti vedie okres Veľký Krtíš, nasledujú okresy Brezno, Zvolen a Banská Bystrica. Najviac chorých je vo vekovej skupine detí do päť rokov, len o niečo menej prípadov je v skupine detí základných i stredných škôl. Vyššie vekové skupiny majú v priemere päťnásobne nižšiu chorobnosť ako vo vekových skupinách detí.

Vyskytujú sa však aj komplikácie a to celkovo v 3,9 percenta prípadov, sú nimi ochorenia horných ciest dýchacích, zápaly dutín, zápaly stredného ucha, či dokonca zápaly pľúc. Komplikácie sa objavili najmä vo vekových skupinách detí do päť rokov a u ľudí vo veku od 20 do 50 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: