Zníženie cien liekov v Grécku sa prejaví aj v cenách slovenských liekov

Povinné zníženie cien všetkých liekov v Grécku o 25 percent sa odzrkadlí aj v cenách liekov na Slovensku. Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková pre TASR potvrdila, že ceny liekov by tak na Slovensku mali byť nižšie od jari budúceho roka. Asociácie farmaceutického priemyslu na Slovensku však upozorňujú, že Grécko vydalo oznam, podľa ktorého by nové ceny nemali byť použité na účely cenotvorby v iných krajinách.

Ceny liekov na Slovensku sa určujú tzv. referencovaním. Ide o porovnávanie šiestich najnižších cien v Európskej únii a na základe tohto priemeru sa stanovia pre domáci trh. "Ako uviedol aj poradca ministra financií SR Martin Filko: Cena lieku na Slovensku nemôže prekročiť priemer šiestich najnižších cien tohto lieku v krajinách Európskej únie," skonštatovala Čižmáriková s tým, že slovenské zákony sú v tomto prípade striktné a k zníženiu teda prísť musí. "Grécke ministerstvo hospodárstva k dočasnému zníženiu cien liekov v dôsledku hroziaceho krachu štátnych financií vydalo oznam, v ktorom sa hovorí, že ceny nastavené v tomto krízovom režime by nemali byť použité na účely referencovania (cenotvorby) v iných krajinách," upozorňujú v spoločnom stanovisku Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, Slovenská asociácia farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj a Asociácia generických výrobcov.

Vzhľadom na systém takzvaného referenčného oceňovania liekov, kedy sú európske trhy vzájomne prepojené a navzájom sa ovplyvňujú, ide podľa asociácií farmaceutického priemyslu na Slovensku určite o vážnu záležitosť, ktorá si jednoznačne vyžaduje rokovania s príslušnými slovenskými autoritami, ako je ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: