Po povodniach môžu ľudí ohrozovať rôzne infekcie, treba dbať na hygienu

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje, že v súvislosti s povodňami môže dochádzať k vzniku rôznych infekcií. "V tomto období sa nesmú podceňovať žiadne zdravotné problémy, najmä bežné hnačky, zvýšená teplota, bolesti brucha, hlavy, rôzne hnisavé infekcie, bolestivé, začervenané či teplejšie miesta na pokožke, ktoré môžu byť indikátorom začínajúcej choroby," uviedla hovorkyňa úradu Lenka Šramková. Zdôraznila, že pri problémoch je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Problémy po povodniach môže spôsobiť napríklad bacilárna dyzentéria, ktorú charakterizujú časté hnačkovité stolice s prímesou hlienu prípadne čerstvej krvi. Ľudí tiež môžu ohroziť vírusová hepatitída typu A či akútne horúčkovité ochorenie leptospiróza. Dodržiavaním zásad hygieny sa možno vyvarovať aj salmonelózy alebo tularémie, ktorú možno spoznať podľa zdurených lymfatických uzlín alebo zápalu pľúc. Pri všetkých prácach spojených s likvidáciou následkov povodní je preto potrebné dodržiavať základné zásady ochrany zdravia - starostlivo a často si umývať ruky mydlom. "Ruky je potrebné si umývať vždy po kontakte s predmetmi, ktoré prišli do styku so záplavovou vodou alebo kalmi, pred jedením a pitím, pred fajčením, pred a po použití WC. Po ukončení sanačných prác treba ruky dôkladne vydezinfikovať," objasnila Šramková.

ÚVZ SR tiež radí postihnutým občanom, aby počas odstraňovania následkov povodní používali ochranné prostriedky ako gumené rukavice, gumený plášť a pevnú nepremokavú obuv. Po ich použití je nevyhnutné odevy i obuv vyčistiť a vydezinfikovať. Šramková tiež upozornila, že aj vyčistené miesta môžu byť nechtiac opätovne kontaminované niekým iným alebo hmyzom či vetrom. "Kontaminované bývajú i miesta, ktoré viditeľne nepreukazujú znaky znečistenia." Okamžite treba ošetriť, predovšetkým vydezinfikovať každé zranenie a odreniny, pri rozsiahlejšom zranení vyhľadať lekára. Rozškrabanými štípancami od komárov a iného hmyzu a zádermi sa môže do tela dostať infekcia. Pozor majú ľudia dávať na zanesenie infekcie do očí a nosa pri pretieraní očí, čistení nosa a pod. Používať sa majú jednorazové papierové vreckovky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: