Na trhu môžu byť nebezpečné výrobky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje, že na slovenskom trhu sa môžu vyskytovať nebezpečné výrobky. Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány v Rakúsku, Litve a v Nemecku. Úrad preto spotrebiteľom odporúča, aby výrobky nekupovali a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali.

Ide o krém na zosvetlenie pokožky - Creme Eclaircissante - Whitening Cream. Značka FAIR & White s čiarovým kódom: EAN: 3 425123 645391.

Ďalším výrobkom je krém na zosvetlenie pokožky - La Creme Traitante Eclaircissante, Skin Light. Značka Skin Light, výrobná dávka: Lot: CSL DI5, označenie na zvare tuby: 01122011.

Oba krémy obsahujú hydrochinón - látku, ktorá sa môže požívať iba do výrobkov na farbenie vlasov a do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie. Úrad upozorňuje aj na BILLER`S NATURKOSMETIK cream Teebaum-Salbe, značky BILLER`S NATURKOSMETIK, nakoľko sa v ňom nachádza konzervačná látka, ktorú je zakázané používať v kozmetických výrobkoch, pretože nie je stanovené bezpečné množstvo tejto látky vo výrobkoch. Pri opakovanom kontakte s pokožkou látka môže vyvolať dermatitídu.

 

Posledným výrobkom je pasta na umývanie rúk - Gib her 88 Handwaschpaste, značky: Der Spezialist Walter. Vo výrobku bola podľa ÚVZ SR zistená prítomnosť nepovoleného patogénneho organizmu Pseudomonas Aeruginosa, ktorý môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha.

 

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: