Dôvere končia zmluvy s nemocnicami, plošné úpravy cien čakať nemožno

Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá má s nemocnicami platné zmluvy do konca mesiaca, nevidí priestor na plošné úpravy cien. Ako pre TASR objasnil riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti Martin Kultan, poisťovňa bude postupovať individuálne na základe výsledkov hodnotenia kvality a efektivity jednotlivých zariadení. "Toto vyhodnotenie bude k dispozícii budúci týždeň a zároveň začínajú rokovania s konkrétnymi nemocnicami," priblížil.

Podľa jeho slov viac dostanú tie zariadenia, ktoré liečia najťažšie prípady a poskytujú najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Objasnil, že to nemusí automaticky znamenať, že si tieto nemocnice prilepšia, ale dostanú najlepšie ceny za jednotlivé výkony. Naopak, ak zariadenia alebo oddelenia nebudú spĺňať základne technické či personálne požiadavky, môžu o zmluvy prísť. "Môže dôjsť aj k takémuto prípadu, budeme ich riešiť s nemocnicami individuálne." Vývoj rokovaní poisťovne s nemocnicami zaujíma okrem jednotlivých poskytovateľov aj zdravotnícke a lekárske odbory. Prípadné zvýšenie prostriedkov zo strany poisťovne by sa totiž malo prejaviť aj v zvýšení miezd. Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje desiatky malých zariadení totiž odborárom prisľúbila, že zvýši základnú zložku mzdy každého zamestnanca o príslušné percento, ktoré umožní prípadné zvýšenie prostriedkov.

Poisťovňa Dôvera v tomto roku nemenila zmluvy so všeobecnými lekármi ani špecialistami, od apríla sa s nimi preto dohodla na pokračovaní doterajších zmlúv bez zmeny cien. V niektorých prípadoch došlo aj k ukončeniu spolupráce. Úprava zmluvných podmienok sa dotkla laboratórií, ako aj pracovísk CT, magnetickej rezonancie a dialyzačných stredísk. Združenie zdravotných poisťovní, ktoré reprezentuje súkromné poisťovne, už začiatkom februára avizovalo, že plošné zvyšovanie úhrad poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v tomto roku neprichádza do úvahy. Disponibilné zdroje súkromných zdravotných poisťovní budú v tomto roku nižšie ako v roku 2009. Poisťovne na tento rok predpokladali disponibilné zdroje vo výške takmer 3,6 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 1,43 percenta.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: