Charitatívna cyklotúra pre detské onkológie má za sebou prvú etapu

Prvá 158-kilometrová etapa verejnej charitatívnej cyklotúry Na bicykli deťom 2010 z Novej Sedlice v okrese Snina do českého Ašu mala dnes svoj cieľ v Košiciach. K peletónu sa v Košickej Novej Vsi pripojil aj primátor mesta Košice František Knapík, ktorý cyklistov priviedol až pred Historickú radnicu. Cieľom unikátneho česko-slovenského projektu je počas trvania júnovej kampane Kvapka krvi pre detskú onkológiu osloviť verejnosť v bývalom Československu a spojiť všetkých, ktorí chcú pomôcť malým onkologickým pacientom. Peniaze, ktoré sa podarí počas cyklotúry vyzbierať, poputujú na kliniky, kde sa liečia malí pacienti s touto zákernou chorobou. „Nádherné počasie, pár kopčekov a obrovské množstvo ľudí a detí zo škôl. Bol to pre nich i nás obrovský zážitok. Podarilo sa nám zozbierať dary v Humennom, v Snine, takže tie reakcie ľudí sú elegantné a zmysel tej akcie sa naplňuje,“ uviedol pre TASR v cieli prvej etapy svetoznámy český jazdec na vysokom bicykli Josef Zimovčák.

Košický primátor odovzdal pred Historickou radnicou primárke Oddelenia detskej onkológie a hematológie Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice Irine Oravkinovej finančný dar vo výške 300 eur. Šek v hodnote 3333 eur jej odovzdali od sponzorov samotní cyklisti a ďalšie priniesli aj z miest prvej etapy od súkromných osôb, firiem a samospráv. Rekonštrukcia a rozšírenie oddelenia detskej onkológie a hematológie DFN sa začala podľa Iriny Oravkinovej v roku 2000 aj vďaka finančnému príspevku spoločnosti U. S. Steel vo výške 100.000 Sk. „V roku 2002 to oddelenie bolo postavené. Je krásne, ale dnes máme na 15 lôžkach denne 20 pacientov a skoro ku každému dieťaťu je prijatý rodič. Čiže tých 3333 eur to je v podstate tá istá suma symbolická a chceme ju použiť na ďalšiu rekonštrukciu a ďalšie rozšírenie oddelenia detskej onkológie a hematológie,“ povedala primárka oddelenia.

Hlavnými organizátormi projektu Na bicykli deťom 2010 sú občianske združenia HIG BIC z Českej republiky a Deťom pre život zo Slovenska. Počas cyklotúry s dĺžkou 1490 kilometrov, ktorá sa skončí 19. júna v českom Aši, sa peletón s viacerými známymi tvárami zo sveta kultúry, športu, ale aj lekárov, zastaví aj v ďalších piatich nemocniciach, kde sa liečia onkologicky choré deti. Na území Slovenska budú takéto zastávky 10. júna v Banskej Bystrici a 12. júna v Bratislave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: