K Žilinskej kvapke krvi sa pripojili aj obce Euroregiónu Beskydy

Zabezpečiť dostatok najvzácnejšej tekutiny pre záchranu ľudských životov je cieľom tretieho ročníka podujatia Žilinská kvapka krvi, ktoré dnes začalo na Námestí Andreja Hlinku v Žiline.

Do stanu na námestí môžu darcovia prísť počas dvoch dní medzi 8. a 13. hodinou, za prvú hodinu darovalo krv približne dvadsať ľudí. Podľa vedúcej lekárky Národnej transfúznej stanice (NTS) SR v Žiline Márie Laurincovej môže darovať krv každý zdravý človek od 18 do 60 rokov, ktorý sa na nič nelieči. „Nalačno rozhodne nie, treba si dať ľahké raňajky, suchý rožok, lúpačku a piť veľa tekutín - čaju, vody. Sú horúce dni, takže o to viac. Riziká môžu vyplynúť z nedostatku príjmu tekutín. A keď človek daruje krv, je možný o to rýchlejší pokles tlaku, čiže opäť tekutiny, to je najdôležitejšie,“ zdôraznila Laurincová. K Žilinskej kvapke krvi sa v tomto roku pripojilo aj združenie Euroregión Beskydy podujatím Beskydská kvapka krvi. „Pridali sa viaceré členské mestá a obce - Čadca, Turzovka, Makov, Kysucké Nové Mesto, Strečno, Lietavská Svinná, Babkov, Dolný Kubín i poľské mesto Bielsko-Biala. Dôležité je, že sa motivujú predovšetkým prvodarcovia, ktorí získavajú vzťah k tejto činnosti. Práve v letnom období je nedostatok krvi a toto podujatie by malo prispieť k tomu, aby sa to zmenilo,“ skonštatoval hovorca mesta Žilina Martin Barčík.

Medzi prvými darcami bol aj 27-ročný Marek Jakubička. „Chodím pravidelne darovať, keď môžem, tak pomôžem. Prečo by som nešiel, keď som zdravý. Krv som zatiaľ chvalabohu nepotreboval. Vonku je to rýchlejšie a príjemnejšie ako v čakárňach,“ povedal. Príjemnejšie prostredie ocenila aj päťnásobná darkyňa Zuzana Lendvayová. „Bola som aj minulý rok. Začalo to s kamarátmi cez vysokú školu. Ale teraz som začala pracovať a takto vonku mi to príde príjemnejšie ako v nemocnici,“ dodala. K darcom sa pripojil tiež primátor Žiliny Ivan Harman. „Chceme jednak pomôcť propagovať darcovstvo a aj získať čo najviac krvi pre transfúznu stanicu. Radi by sme oslovili tých, ktorí ešte krv nedali. Tu majú príležitosť sa zastaviť, pozrieť, že to nie je žiadna tragédia. Ale pomerne jednoduchá záležitosť, ktorá trvá krátko,“ uzatvoril Harman.

Žilinskú kvapku krvi organizuje Mesto Žilina v spolupráci s NTS SR pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: