Keď slnko bolí

Keď slnko bolí
Zdroj: bigstockphoto.com

Slnko si zvyčajne spájame s pocitom šťastia, dobrej nálady a pozitívnej energie. Štatistiky dokazujú, že tam, kde je slnka málo, sa vyskytuje viacej depresií.

Medicína poskytuje jednoduché vysvetlenie, slnko v nás totiž evokuje uvoľňovaním tzv. „hormónov šťastia“ optimizmus a dodáva životnú energiu. Ale nie všetci sa môžu oddávať tomuto blahodarnému slnečnému kúpeľu. Niektorých to bolí!

Slnko nepriateľom

V kožnom lekárstve sa počas dní so zvýšenou slnečnou expozíciou stretávame s pomerne širokou skupinou ochorení podmienených ultrafialovým žiarením. Môže ísť o ochorenia, u ktorých pôsobí slnečné žiarenie ako provokačný faktor, napr. Herpes simplex, alebo rosacea.

Druhú skupinu ochorení tvoria fotodermatózy u inak zdravých pacientov. Na ich vznik vplýva slnečné žiarenie samostatne, alebo v kombinácii s fotosenzibilizátorom, látkou zvyšujúcou vnímavosť na slnečné žiarenie. Podľa toho, akým mechanizmom táto látka pôsobí, hovoríme o fototoxických či fotoalergických (imunologicky podmienených) reakciách. Mnohé z týchto typov ochorení sú veľmi zriedkavé, častokrát podmienené lokálnymi prípravkami či perorálne užívanými medikamentmi. Poslednú skupinu tvoria ochorenia zvyčajne vrodenej genézy.

Dermatóza

V ambulancii kožného lekára sa v súvislosti so začiatkom opaľovacej sezóny najčastejšie stretávame s diagnózou polymorfnej svetelnej dermatózy, o ktorej sa vo všeobecnosti hovorí ako o slnečnej alergii. Vyskytuje sa najmä  u žien I. a II. fototypu kože (svetlé typy pokožky), ale ochorenie sa môže prejaviť aj u osôb tmavšej pleti. Postihnuté sú najmä osoby mladších vekových skupín, ale vznik je možný v ktoromkoľvek roku života, aj v detstve.

Zaujímavosťou je, že toto ochorenie je menej časté v oblastiach intenzívneho slnečného žiarenia, čo sa pripisuje „otužovaniu“ voči UV-žiareniu. Pri tomto ochorení vzniká výsev na koži najmä v exponovaných oblastiach – oblasť výstrihu a horné plochy predlaktia. Pupence, menšie či väčšie pľuzgieriky, svrbenie, eventuálne i iné prejavy, vznikajú niekoľko hodín, niekedy však až niekoľko dní po slnečnom ožiarení. Prejavy sa spontánne zhoja pokiaľ nedochádza k opakovanému vystaveniu sa slnečnému žiareniu.

Pri opätovnom vzniku prejavov sa na koži pacienta vytvára vždy rovnaký druh kožnej vyrážky. Tieto osoby by sa mali pred slnečným žiarením chrániť, nosiť ochranný odev, používať ochranné krémy.

Solaris a „zdobenie“ kože

S ďalšou chorobou, s ktorou sa v súvislosti so slnením kožný lekár stretáva, je urticaria solaris, ktorá sa manifestuje formou koprivky. Vyskytuje sa zriedkavo, zvyčajne u osôb v dospelom veku. Na koži vzniká po niekoľkých minútach slnenia pálenie, napnutá koža, žihľavkový pupenec spojený s pocitom svrbenia. Prejavy vznikajú na celom povrchu tela, aj na miestach, ktoré neboli vystavené slnečnému žiareniu. U niektorých pacientov sa môžu pridružiť aj celkové príznaky ako bolesti hlavy, pocit na zvracanie, obehové ťažkosti.

V letnom období sa relatívne často môžeme stretnúť s dvoma typmi reakcií fototoxickej genézy. Prvú skupinu tvoria reakcie podmienené používaním vonných éterických olejov či bergamotových silíc. Tieto látky sa nachádzajú nielen v parfumoch, ale aj mydlách, krémoch či iných kozmetikách a za spolupôsobenia potu a UV žiarenia vyvolávajú na koži toxickú reakciu. Koža v mieste pôsobenia látky zostáva začervenaná, s tvorbou pľuzgierikov rozličnej veľkosti. Vyhojenie zanecháva na koži hyperpigmentáciu tvaru pôsobenia toxickej látky. Názov tejto dermatózy – Berloque dermatitis, je odvodený z francúzskeho slova znamenajúceho ozdobu. Snažili sme sa „ozdobiť vôňou“ a neželaná ozdoba nám zanechala „spomienku“ na našej koži.

Fytofotodermatitídy

Druhú relatívne častú skupinu reakcií tvoria fytofotodermatitídy. Tento názov je odvodený z latinského fyto (rastlina), foto – žiarenie, dermatitída, zápal kože. Pri lúčnej dermatitíde sa jedná o fototoxickú reakciu so zápalom kože, vznikom pľuzgierikov a hyperpigmentáciou po predchádzajúcom kontakte s niektorými rastlinami, ako napríklad lúčne trávy, ale aj pestované rastliny ako zeler, petržlen.

Podporným faktorom je vlhká koža, spôsobená predošlým kúpaním pri vodných plochách, alebo potenie sa pri práci v letnom období. Najčastejšie sa stretávame s prejavmi tohto ochorenia v oblasti dolných končatín, tváre, krku, na predlaktiach, čiže v miestach kontaktu s rastlinnými telami obsahujúcimi fotosenzibilizačné látky. Na koži nachádzame čiarkovité, pásovité zápalové zmeny, mnohokrát presne kopírujúce telo rastliny.

Nerozumné slnenie

Ak hovoríme o bolesti po slnení, nemožno nespomenúť snáď najčastejšiu príčinu, a tou je spálenie sa, čiže nekontrolované vystavenie sa slnečnému žiareniu. Spálenie kože sa prejaví 4 – 6 hodín po opaľovaní, s maximom prejavov po 12 – 24 hodinách. V priebehu 72 hodín začínajú prejavy postupne odznievať. Postihnutá koža je začervenaná, mierne zapuchnutá, horúca na dotyk, neskôr sa môžu vytvoriť väčšie či menšie pľuzgieriky, následne mokvanie, či tvorba chrastičiek, v záverečnom štádiu olupovanie pokožky.

V miernejších formách začervenanie plynule prechádza v olupovanie. V prípade úpalu je stav sprevádzaný zvýšenou teplotou, nevoľnosťou a zvracaním, bolesťami hlavy až obehovým kolapsom. Na zmiernenie prejavov sa v počiatočnom štádiu používajú púdre, hormonálne prípravky vo forme krémov, mlieka či peny, ako aj vlhké obklady. Zinková emulzia zmierňuje prejavy svrbenia a ochladzuje. Regeneračne pôsobia prípravky obsahujúce panthenol.

Niet pochýb o tom, že neprimerané vystavovanie sa UV lúčom našu pleť vysušuje, spôsobuje predčasné starnutie kože s tvorbou vrások, pigmentových škvŕn, či rozšírených cievok. Medzi obávané riziká opaľovania však patrí spálenie pokožky, vznik alergických reakcií, a predovšetkým vznik kožných nádorov. Práve opakované spálenia sa pokladá súčasná medicína za jednu z príčin vzniku obávaných melanómových kožných nádorov.

Až 80 percent celoživotnej dávky žiarenia dostávame práve v detskom veku, preto ochrana našich detí a ich budúcnosť by mala byť prvoradá. Nádory kože môžu ohroziť život a vzniknuté pigmentové škvrny, či „alergie“ dokážu život veľmi znepríjemniť. V súvislosti so slnečným žiarením dochádza však i k prejavom iných druhov kožných ochorení, preto všetky ochorenia vznikajúce, či zhoršujúce sa následkom expozície slnečného žiarenia, ich profylaxia a liečba, patria do rúk kožného lekára.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: