Program ranej rehabilitácie pomôže najmenším deťom

Skutočnosť, že väčšina ťažko telesne postihnutých detí začína s rehabilitáciou neskoro, keď už sú zmeny na zdravotnom stave nezvratné, bola základom vzniku nového rehabilitačného programu v Adeli centre v Piešťanoch. Zariadenie, ktoré liečenie pacientov zakladá na využívaní kozmickej medicíny, pripravilo pre rizikové deti program Ranej rehabilitácie. Pre mamičky s problémami počas tehotenstva, pôrodu, alebo ktorých deti majú prejavy zaostávania či iných zdravotných problémov v prenatálnom vývoji vydalo súčasne aj informačnú brožúru Čas sa nedá vrátiť. V nej sú sústredené dôležité informácie a pomoc správne sa rozhodnúť a včas vyhľadať odborníka.

"V Adeli centre sa často stretávame s príbehmi, ktoré by sa pri včasnej diagnostike a následnej rehabilitácii mohli skončiť inak," povedala dnes pre TASR Miriam Juhanesovičová. Skúsenosti s tým má aj Slávka Dejczová. „Moja Romanka sa narodila z rizikovej gravidity, podľa lekárov však úplne zdravá“, povedala o svojej dcére. Až v siedmich mesiacoch sa zdravotný stav dievčatka prestal matke páčiť a po opakovaných vyšetreniach mimo svojho mesta odborníci určili neurologickú diagnózu. "S liečením v Piešťanoch sme tak začali s 11-mesačným sklzom," dodala mama Romanky, ktorá ako jedno z prvých detí v týchto dňoch ukončila dva týždne intenzívnych cvičení pod dohľadom skúsených fyzioterapeutov, doplnených ďalšími procedúrami. "Mamičky budú v rehabilitácii s odporúčanými cvikmi pokračovať aj v domácom prostredí, pravidelne dochádzať na kontroly a v prípade potreby rehabilitáciu opakovať aj priamo v centre," informovala Miriam Juhanesovičová.

„Chceme ochrániť deti, ktorým hrozí pre ich postihnutie budúcnosť na invalidnom vozíku. Veríme, že aj štátne organizácie podporia náš projekt. Veď včasnou rehabilitáciou sa nielen deťom, ich rodičom, ale aj štátu môže ušetriť veľa námahy, času a finančných prostriedkov. Fakt, že ochoreniu je lepšie predchádzať, ako ho následne liečiť, je predsa dávno známy“, dodal riaditeľ zariadenia Maxim Raskin.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: