Ľudia s mentálnym postihnutím chcú žiť s nami, nie vedľa nás

Ľudia s mentálnym postihnutím chcú žiť s nami, nie vedľa nás. Počas Dňa krivých zrkadiel 2010 v Bratislave to pre TASR povedala riaditeľka Republikovej centrály združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR Iveta Mišová.

"Veľkým cieľom je rúcanie predsudkov a menenie postojov zdravej verejnosti a všetkých ľudí okolo nás," dodala Mišová. Zároveň upozornila, že mentálne postihnutí ľudia sú takí istí ako zdraví. "Zvolili sme symbol krivého zrkadla, pretože keď sa pozriete do krivého zrkadla, vidíte sa iní, pokrútení, ale to neznamená, že ste iný človek. Dôležité je to, čo je vo vnútri vo vás," spresnila riaditeľka. Cieľom kampane Deň krivých zrkadiel 2010, ktorá sa dnes začala v hlavnom meste, je pozitívnym príkladom ovplyvňovať postoje verejnosti voči občanom s mentálnym postihnutím a odbúravať predsudky voči nim. Zároveň štartuje kampaň za dôstojný život ľudí s mentálnym postihnutím s názvom Sme takí istí ako vy, chceme žiť s vami!. Tá reaguje na reálnu situáciu a podmienky, v ktorých ľudia s mentálnym postihnutím na Slovensku žijú.

"Aj keď majoritná spoločnosť žije v predstave, že o všetkých ľudí so znevýhodnením je dostatočne postarané a majú všetko, čo potrebujú, ide v tomto prípade o omyl. Mnohé riešenia, ktoré spoločnosť vo všeobecnosti považuje za vhodné pre riešenie problémov ľudí s mentálnym postihnutím, nie sú tie najvhodnejšie a v mnohých prípadoch ide o riešenia najjednoduchšie pre spoločnosť, prípadne pre zodpovedné orgány a inštitúcie," informovala TASR Mirka Vávrová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR. Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí dnes pri tejto príležitosti vystúpili deti i dospelí umelci s mentálnym postihnutím, zároveň spolu s dobrovoľníkmi rozdávali propagačné letáčiky a zrkadielka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: