Nového nájomcu zvolenskej nemocnice vyberú tento týždeň

Novým nájomcom nemocnice s poliklinikou (NsP) vo Zvolene bude od júla jeden zo štyroch záujemcov, ktorí v uplynulých týždňoch predložili majiteľovi nemocnice - Banskobystrickému samosprávnemu kraju (BBSK) svoje ponuky. O tom, kto to bude, sa na základe ponuky rozhodne tento týždeň. Vedenie samosprávneho kraja následne predloží ponuku nového nájomcu na schválenie krajskému zastupiteľstvu. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda BBSK Vladimír Maňka.

Súčasný prevádzkovateľ nemocnice, nezisková organizácia (n.o.) Vaše zdravie sa po dlhotrvajúcich sporoch s bývalým vedením BBSK zariadenia predčasne vzdala. Dohoda, ktorú podpísali ešte s prvým predsedom BBSK Milanom Marčokom v roku 2005 im zaručovala správu nemocnice na 20 rokov. Svoj úmysel odísť nezmenili ani po vlaňajších voľbách do VÚC a po nástupe nového predsedu.

Podľa Maňku ponuku prenajať si majetok nemocnice vo Zvolene a poskytovať v nej zdravotnú starostlivosť predložili firmy ProCare, Unipharma Prievidza, Agel Sk a nezisková organizácia (n.o.) Nemocnice a polikliniky Bratislava, ktorá je správcom nemocníc v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote. "Zmluva, ktorú chceme s novou spoločnosťou uzatvoriť, už nebude na správu majetku, ale na jeho prenájom," uviedol Maňka. BBSK by teda mala mať po novom z prenájmu aj finančné výhody. Predseda BBSK si dokonca vie predstaviť aj určitú formu partnerstva s novým prenajímateľom. Vedenie kraja je už aj pred uzatvorením dohody o vyrovnaní s bývalým správcom nemocnice. Audit, ktorý si dal v nemocnici vypracovať samosprávny kraj, potvrdil nárok správcu na vynaložené investície vo výške 8 miliónov eur. Túto sumu potvrdil aj na tlačovej konferencii prítomný riaditeľ n.o. Erik Valovič. Maňka ale verí, že suma, ktorú BBSK nakoniec zaplatí, bude ešte o niečo nižšia. Sumu, ktorú by mali definitívne stanoviť na budúci týždeň, budú súčasnému prenajímateľovi splácať do konca funkčného obdobia predsedu BBSK.

Podľa Maňku dohodou o náhrade vynaložených prostriedkov vo zvolenskej nemocnici sa kraj súčasne zbaví aj hrozby niekoľkých súdov s n.o. Vaše zdravie, ktoré tú ostali ešte po minulom vedení samosprávneho kraja. "Škoda, ktorú si Vaše zdravie v sporoch nárokovalo, dosahovala až 73,8 milióna eur," podotkol.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: