Wellerov objav kultivácie vírusov umožnil očkovanie proti detskej obrne

Americký lekár a virológ Thomas Huckle Weller, objaviteľ metódy na kultiváciu vírusu poliomyelitídy (detskej obrny) na humánnych tkanivách v laboratórnych podmienkach, laureát Nobelovej ceny sa narodil pred 95 rokmi 15. júna 1915 v Michigane.

Vzdelanie nadobudol na Michiganskej a v Harvardskej univerzite. V rokoch 1942 až 1945 slúžil v armáde. Bol vedúcim bakteriologického, virologického a parazitologického výskumu, ktorý sa zaoberal maláriou. Potom sa vrátil k svojej práci v Detskej nemocnici v Bostone. V rokoch 1966 až 1981 bol riaditeľom Harvardského Centra prevencie infekčných ochorení. Emeritným profesorom sa stal v roku 1985. Spolu s kolegami Frederickom Chapmanom Robbinsom a Johnom Franklinom Endersom sa zaoberal okrem iného kultiváciou vírusov v laboratórnych podmienkach. Za objav metódy kultivácie vírusu detskej obrny dostala trojica v roku 1954 Nobelovu cenu za medicínu. Ich objav urýchlil prípravu vakcíny proti detskej obrne, ktorú v roku 1954 aplikovali americkým deťom. Príprava vakcíny bola reakciou na epidémiu tohto nákazlivého ochorenia v roku 1952, pri ktorej ochorelo 57.628 detí. Vďaka vakcíne bolo v roku 1964 v USA zaznamenaných už len 121 prípadov ochorenia.

Detská obrna je choroba, ktorá sa šíri najmä na miestach so zlou hygienou a útočí na nervový systém. V priebehu niekoľkých hodín od nakazenia môže spôsobiť nenávratné ochrnutie. Chorobu ako prvý popísal v roku 1840 nemecký lekár Jakob Heine. Na Slovensku došlo k plošnej vakcinácii detí proti detskej obrne v roku 1957.
Významným Wellerovým prínosom pre zdravotníctvo bolo izolovanie pôvodcu rubeoly v roku 1960. Thomas Huckle Weller zomrel 23. augusta 2008.

zdroje: www.answers.com, www.nobelprice.com, http://lexikon.sk, www.nndb.com

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: