Srdcovú arytmiu možno odhaliť ľahko, príznaky netreba podceňovať

Lekári upozorňujú, že počet ľudí so srdcovou arytmiou bude naďalej narastať. Jej vzniku pritom možno predchádzať dodržiavaním správnej životosprávy. V Európe a USA trpí v súčasnosti týmto ochorením asi sedem miliónov ľudí, na Slovensku si ročne vyžiada asi 10.000 životov. Ako priblížil prednosta Kardiologickej kliniky Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Róbert Hatala, tvorcovia štúdie o tejto problematike v roku 2001 odhadli, že v roku 2050 bude arytmia problémom piatich miliónov Američanov. O päť rokov sa na základe vývoja tento odhad strojnásobil.

Medicína pozná niekoľko typov arytmie, ako napríklad rýchle či pomalé búšenie srdca. Ľudí najčastejšie postihuje fibrilácia predsiení, kedy tie prestávajú pravidelne a koordinovane biť, čím sa znižuje výkonnosť srdca. Na to, že človek trpí arytmiou, môže upozorniť aj samovyšetrenie. "Dá sa to zistiť v tej počiatočnej fáze veľmi jednoducho, každý si môže zmerať svoj pulz," priblížil Hatala s tým, že ten možno za pomoci prstov zmerať buď na krku alebo na ruke. V prípade, že je tep nižší ako 40 alebo vyšší ako 120 úderov za minútu, mala by dotyčná osoba vyhľadať lekára. Ako poznamenal Hatala, niektoré arytmie sú nezávažné a iba otravujú život svojim nositeľom. "Tam pacienta treba vyšetriť a ubezpečiť, že jeho srdce je trochu 'také'. Títo pacienti potrebujú nejaké ubezpečenie, že nejde o nič vážne." Upozornil však, že arytmia môže mať aj dramatický priebeh. Vážnejšie prípady sa prejavujú silnými búšeniami srdca, stavmi na odpadnutie, odpadnutím stratou vedomia alebo až náhlou smrťou. "To sú arytmie, ktoré vyžadujú pozornosť lekára pomerne rýchlo, netreba to odkladať."

Na problém arytmie a fibrilácie predsiení, ktorý päťnásobne zvyšuje riziko cievnej mozgovej príhody chce upozorniť aj Svetový týždeň srdcového rytmu, ktorý prebieha od 7. do 13. júna. Pri tejto príležitosti bude v bratislavskom nákupnom centre pri Sade Janka Kráľa od 17. do 18. júna prebiehať osvetové podujatie v rámci, ktorého si ľudia budú môcť nechať zmerať tlak krvi a pulz, ako aj získať informácie o srdcovej arytmii.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: