Stredoveká svätica Ružena Viterbská zomrela na srdcovú embóliu

Stredoveká svätica Ružena Viterbská zomrela na srdcovú embóliu
Zdroj: bigstockphoto.com

Vyšetrenie srdca z múmie svätej Ruženy Viterbskej ukázalo, že zomrela na srdcovú embóliu, a nie na tuberkulózu, ako sa myslelo. V prestížnom lekárskom časopise The Lancet to oznámil Ruggero D'Anastasio zo Štátnej univerzity Gabrielea D'Anunzia v Chieti (Taliansko) s tromi kolegami.

Ružena (Rozália) Viterbská je panenská svätica rímskokatolíckej cirkvi. Žila v rokoch 1235 až 1252 v stredotalianskom Viterbe, ktoré leží asi 80 kilometrov severne od Ríma. Plánovala vstúpiť do kláštora, avšak odmietli ju pre chudobu. Za svoj krátky život vykonala skutky, pre ktoré sa už v roku, keď zomrela, začal proces jej kanonizácie, ukončený v roku 1457.
Telo sv. Ruženy Viterbskej sa dobre zachovalo ako prirodzená múmia v po nej pomenovanom kláštore vo Viterbe (Santa Rosa) a každoročne 4. septembra sa s ním koná procesia. V roku 1921 z hrude múmie vybrali srdce, ktoré pred niekoľkými rokmi vyšetrili lekári. V roku 1995 totiž antropológov z pôsobiska Ruggera D'Anastasia poverili úlohou zabezpečiť ďalšie zachovanie mumifikovaného tela sv. Ruženy Viterbskej. Pri tej príležitosti získali úplné antropologické a patologické údaje pomocou moderných prístrojov. Potvrdili, že svätica bola jemne stavaná dievčina, ktorá zomrela vo veku 18-19 rokov. Mala vážny vrodený anatomický defekt, úplné nedovyvinutie hrudnej kosti, ktorý vyšetrujúci klasifikoval ako variant Cantrellovho syndrómu.

Mumifikované srdce sv. Ruženy Viterbskej má malé rozmery bez zachovaných veľkých tepien a žíl. Ruggero D'Anastasio ho vyšetrili lupou a stereo mikroskopom a urobili röntgenové snímky. Zistili anomálie v súlade s Cantrellovým syndrómom, okrem iného rozdvojenie vrcholu srdca slepou odbočkou ľavej komory. Z hľadiska určenia príčiny úmrtia sa ako najdôležitejšia javí vychýlenie komorovej prepážky doprava a pravdepodobná stopa krvnej zrazeniny medzi vrcholom ľavej srdcovej komory a vstupom do slepej odbočky. Podobná odbočka, veľmi bežná pri pacientoch s Cantrellovým syndrómom, často súvisí s vývojom krvných zrazenín a následnou embóliou. Jedným z vysvetlení úmrtia sv. Ruženy Viterbskej bola tuberkulóza. Na jej múmii sa však nezistili stopy, že by počas života trpela touto chronickou infekčnou chorobou. Ruggero D'Anastasio s kolegami preto za príčinu jej smrti považujú srdcovú embóliu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: