Novým nájomcom NsP Zvolen by sa mala stať spoločnosť Agel SK

Novým nájomcom nemocnice s poliklinikou (NsP) vo Zvolene by sa od júla mala stať spoločnosť Agel SK. Po rokovaní zdravotníckej komisie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorá vyhodnocovala ponuky štyroch záujemcov, to oznámil predseda BBSK Vladimír Maňka.

Vstup nového nájomcu do nemocnice ešte podlieha schváleniu krajského zastupiteľstva. To sa uskutoční v piatok, 18. júna. Vybraná spoločnosť má zaplatiť BBSK ročný nájom 500.000 eur, pričom pri prevzatí nemocnice ho zaplatí už na tri roky dopredu. Nový nájomca má súčasne ročne preinvestovať v nemocnici 600.000 eur. Samosprávny kraj má navyše získať pätinový podiel v spoločnosti, ktorá bude zariadenie spravovať a súčasne má právo nominovať svojho zástupcu do správnej i dozornej rady nemocnice. Zmluva má byť uzatvorená na 20 plus 15 rokov. Súčasný prevádzkovateľ zvolenskej nemocnice, nezisková organizácia (n.o.) Vaše zdravie sa po dlhotrvajúcich sporoch s bývalým vedením BBSK zariadenia predčasne vzdala. Dohoda, ktorú podpísali ešte s prvým predsedom BBSK Milanom Marčokom v roku 2005, im zaručovala správu nemocnice na 20 plus 15 rokov. Svoj úmysel odísť nezmenili ani po vlaňajších voľbách do VÚC a po nástupe nového predsedu.

Vedenie kraja sa už dohodlo aj o vyrovnaní s bývalým správcom nemocnice. Audit, ktorý si dal v nemocnici vypracovať samosprávny kraj, potvrdil nárok správcu na vynaložené investície vo výške osem miliónov eur. Sumu sa nakoniec podarilo vyrokovať na 7,3 milióna eur. Túto sumu budú n.o. Vaše zdravie splácať do konca funkčného obdobia predsedu BBSK. Obidve strany sa zároveň dohodli na vyrovnaní súdnych poplatkov, za spory, ktoré obidve strany viedli v minulosti. V prípade, že ich súd BBSK neodpustí, má ich zaplatiť n.o. Škoda, ktorú si Vaše zdravie v sporoch nárokovalo, dosahovala až 73,8 milióna eur. Túto sumu si už ale po vyrovnaní nebude vymáhať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: