Akceptácia dúl v nemocniciach je veľmi individuálna

Postoj zdravotníckych zariadení k dulám na Slovensku síce zatiaľ nie je vo všetkých regiónoch rovnaký, no za posledných šesť rokov nastal podľa dúl samotných veľký posun v znalosti ich úlohy nielen v radoch laickej verejnosti, ale aj nemocníc. "Akceptácia dúl v nemocniciach je veľmi individuálna. Niekde sa k nám stavajú pozitívnejšie, niekde menej," uviedla pre TASR prezidentka občianskeho združenia Slovenské duly Lýdia Sirotová.

Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá pomáha ženám počas tehotenstva, pôrodu a v šestonedelí. "Po období, kedy sa pôrody dostali do nemocníc a boli takpovediac odľudštené, tak duly vniesli k pôrodom taký ľudský aspekt, pretože dávajú ženám akúsi materskú starostlivosť," skonštatovala Sirotová. Dula sama neposkytuje zdravotnícke služby, ani nezasahuje do kompetencií zdravotníckeho personálu. Naopak poskytujú ženám nielen fyzickú, ale aj psychickú podporu a snaží sa žene pôrod uľahčiť.

Starostlivosť duly o budúcu matku je kontinuálna. Nezačína sa teda pôrodom, ale už v samotnom tehotenstve. "Optimálne obdobie, kedy by žena mala dulu osloviť, je druhý trimester," vysvetľuje Sirotová. Bežné sú minimálne tri stretnutia. Prvé ešte počas tehotenstva, druhé počas samotného pôrodu a tretie po pôrode. Stretnutia s dulami však nenahrádzajú predpôrodné prípravy v nemocniciach. Podľa Sirotovej ide o spoločné zoznamovanie sa, spoznávanie predstáv budúcej matky či hľadanie najvhodnejšej techniky pôrodu. "Napríklad sa dohodnú, či stačí, že dula príde za ňou do pôrodnice alebo či by ju už mala rada pri sebe skôr," dodala Sirotová. Duly majú napríklad nenahraditeľnú úlohu pri sprevádzaní žien, ktoré pri pôrode nesprevádza partner či iná blízka osoba. Niektoré zariadenia akceptujú podľa Sirotovej pri pôrode okrem partnera aj dulu. Vtedy sa jej starostlivosť sčasti zameria aj na neho. Sirotová je sama aktívnou dulou a zároveň matkou dvoch detí a ako priznala, v oboch prípadoch rodila bez duly, keďže v tom čase nemala inú možnosť. "Tretí pôrod by som rodila s dulou, ale aj partnerom. Obidvaja sú elementy, ktoré sa krásne dopĺňajú," skonštatovala.

Partnerov predsa podľa jej slov spája spoločná minulosť a pôrod je súčasťou ich vzťahu. "Vzťah partnera k dieťaťu vie veľmi kvalitatívne zosilnieť, keď je pri pôrode dieťaťa," dodala Sirotová. Úloha dúl je obzvlášť silná v takých prípadoch, kedy rodí žena s traumatizujúcimi spomienkami, ako je znásilnenie či sexuálne zneužívanie.
Na Slovensku je v súčasnosti zaregistrovaných približne 65 dúl. Ich vzdelávanie zastrešuje práve o.z. Slovenské duly. Každá z nich končí svoje vzdelávanie certifikátom. "Už na začiatku si dávame pozor na to, ktoré ženy sa dostanú do výcviku. Predchádza mu výberové konanie, rozhovory so psychológom. Kritériom nie je predchádzajúce zdravotnícke vzdelanie, ale určité charakterové vlastnosti, ktoré ženu predisponujú na túto prácu, ako je empatia, psychická stabilita či komunikačné schopnosti," dodala Sirotová.

Zoznam dúl podľa regiónov aj s kontaktmi môžu záujemcovia nájsť na internetovej stránke www.duly.sk. Za služby duly si každá žena musí zaplatiť z "vlastného vrecka". "Ceny sa líšia od regiónov. Samozrejme, Bratislava je najdrahšia. Cena však závisí aj od množstva služieb, ktoré si tá maminka vyberie," vysvetľuje dula. Za "základný balíček" obsahujúci tri stretnutia - predpôrodné, sprevádzanie pri pôrode a jedno stretnutie po pôrode, buď na novorodeneckom oddelení alebo doma, matky podľa Sirotovej zaplatia maximálne 200 eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: