ČR: Úrad ombudsmana zverejnil otrasný prípad liečebne

K výnimočnému kroku – zverejneniu prípadu – sa dnes odhodlal úrad českého verejného ochrancu práv občanov, ktorý stratil nádej že Psychiatrická liečebňa v Šternberku zmení svoj dlhodobo nevhodný prístup k svojim pacientom.

Na nerešpektovanie práv pacientov úrad ombudsmana upozorňoval liečebňu opakovane už od roku 2008. Teraz zástupkyňa ombudsmana Jitka Seitlová žiada o pomoc a zásah v liečebni aj ministerstvo zdravotníctva. Liečebňa v Šternberku nezaistila, aby sa pacienti mohli pohybovať v dôstojnom oblečení a kontrola ombudsmana našla pacientov ako sledujú televíziu nedôstojne odhalení. Psychiatrická liečebňa praktizovala aj nevhodný denný režim, kde muži museli celý deň tráviť na prízemí a nemohli si oddýchnuť vo svojich izbách na prvom poschodí.

Nedostatky pretrvávajú aj v oblasti zdravotnej dokumentácie – zariadenie nevedie žiadnu evidenciu, ako dlho sú nepokojní pacienti izolovaní v sieťových posteliach, a už pri nástupe do liečebne im dáva podpísať prakticky trvalý súhlas so všetkými lekárskymi úkonmi. Podľa Seitlovej sa problémy a nedostatky v minulosti vyskytovali aj v iných kontrolovaných liečebniach, tam však na pripomienky reagovali a zaistili nápravu stavu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: