Najlepšou všeobecnou nemocnicou v SR je Nemocnica Košice - Šaca

Najlepšou všeobecnou nemocnicou na Slovensku je Nemocnica Košice - Šaca, najlepšou fakultnou nemocnicou je Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Vyplýva to z tretieho komplexného hodnotenia nemocníc a zdravotníckych zariadení, ktoré dnes zverejnila zdravotná poisťovňa Dôvera. Z hodnotenia vyplýva tiež, že spokojnosť pacientov so zdravotnou starostlivosťou sa oproti minulému roku mierne zhoršila.

"Súvisí to s tým, že pacienti očakávajú kontinuálne zvyšovanie kvality zo strany poskytovateľov," uviedol riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti ZP Dôvera Martin Kultan. Výsledný rebríček podľa jeho slov zohľadňuje subjektívnu spokojnosť pacientov a objektívne dáta o kvalite a efektivite zdravotnej starostlivosti. Poisťovňa hodnotila aj špecializované zdravotnícke zariadenia. Spomedzi detských fakultných nemocníc najlepšie hodnotenie získala Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica. Medzi kardiocentrami poskytuje najlepšiu starostlivosť Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, v konkurencii onkologických ústavov najlepšie obstál Národný onkologický ústav v Bratislave.

Podľa Kultana pacienti najlepšie vnímajú starostlivosť a správanie personálu, nasleduje spokojnosť s liečbou a poskytnutou starostlivosťou. Najhoršie hodnotia ubytovanie a stravu. Výsledky hodnotenia sú podkladom pre rokovania poisťovne s nemocnicami o nových zmluvách. "Sme presvedčení, že zariadenia, ktoré poskytujú lepšiu, kvalitnejšiu starostlivosť a riešia ťažšie, náročnejšie prípady, majú mať vyššie úhrady ako tí, ktorí takúto zdravotnú starostlivosť neposkytujú," vysvetlil riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti.

Podľa Ladislava Laha, predsedu rady pre hodnotenie, má zverejnený rebríček z roka na rok lepšiu výpovednú hodnotu. "Je to užitočná vec, ktorá vnáša prvé svetlo do úplného temna," povedal pre TASR Laho s tým, že pacienti majú právo na ešte detailnejšie informácie o zdravotníctve. Podľa jeho slov v porovnaní so zvyškom Európy naše zdravotníctvo vyznieva veľmi zle. "Európske štúdie vychádzajú zhruba tak, že sme naozaj niekde na konci medzi Rumunskom, Bulharskom, čo sa týka kvality, ale aj efektivity. To znamená, že za sumu, ktorú dávame na každého človeka, tak poskytujeme veľmi málo."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: