Od novej vlády sa dá očakávať zavedenie nepovinného poistenia

Od novej vládnej garnitúry, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou vytvoria stredopravé strany, sa dá očakávať, že zavedie nepovinné zdravotné poistenie. Podporu tomu kroku avizovali pred voľbami SDKÚ-DS, KDH, SaS i Most-Híd. Na realizáciu tohto kroku bude najprv potrebné zadefinovanie starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, čím sa vytvorí priestor pre vznik pripoistenia.

Odhaduje sa, že na bezplatné zdravotníctvo by štát potreboval v súčasnosti asi 6,4 miliardy eur ročne. Do zdravotníctva by v tomto roku malo smerovať 4,5 miliardy eur. Ako pre TASR konštatoval prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, netreba mať veľké oči ohľadne množstva zdrojov, ktoré by takýto krok priniesol. Objasnil, že v európskych krajinách je pripoistených asi osem percent ľudí, vo vyspelejších štátoch EÚ je to asi 12 percent. SDKÚ-DS, KDH i SaS sa pred voľbami zhodovali aj v potrebe zrušenia výmenných lístkov od všeobecného lekára k špecialistovi, ktoré zaviedla súčasná vláda. Rovnaké stanovisko mali aj pri potrebe stanovenia jednotných cien za jednotlivé zdravotnícke výkony, čo by malo zabezpečiť spravodlivé prerozdelenie prostriedkov do jednotlivých nemocníc.

Súčasné opozičné strany naopak počítali s rôznymi opatreniami, ako znížiť platby ľudí za lieky. Kým SDKÚ-DS navrhovala zavedenie limitovania spoluúčasti pacienta na desať eur mesačne, KDH ponúkalo limit na výšku spoluúčasti na dve percentná z príjmu, priemerný dôchodca by tak doplácal mesačne asi šesť eur. SaS zase vo svojom programe počítala so zavedením bonusu pri platbách na zdravotné poistenie pre dospelých. Pokiaľ by poistenec vyčerpal na zdravotnú starostlivosť menej ako polovicu mesačného životného minima za celý rok a absolvoval preventívne prehliadky, mala by sa mu vrátiť polovica priemerného mesačného odvodu. Most-Híd chce zase klásť dôraz na prevenciu, pričom navrhuje odmeňovanie poistencov za absolvovanie povinných prehliadok.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: