Ak vznikne stredopravá koalícia, preverí sa záchrankový tender

V prípade, že sa stredopravým stranám podarí sformovať koalíciu, SDKÚ-DS si posvieti na tender na licencie pre záchranky. Ako dnes pre TASR skonštatoval Viliam Novotný z SDKÚ-DS, je jedno, či bude mať jeho strana tú najvyššiu funkciu v oblasti zdravotníctva, alebo nie, bude takýto krok iniciovať. "Tender budeme chcieť určite preveriť a vyšetriť priamo do detailov na ministerstve, chceme poznať celú pravdu."

Nové prerozdelenie licencií na prevádzkovanie staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby sprevádzala okrem kritiky niektorých poskytovateľov aj kritika SDKÚ-DS a KDH. Ich parlamentní zástupcovia pre prvé kolo tendra realizovali na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Rozdeľovanie licencií chceli skontrolovať aj po ukončení posledného tretieho kola, výbor pre zdravotníctvo však ďalší prieskum odmietol. Ministerstvo následne niekoľkokrát navštívili poslanci za obe strany. Neúspešní uchádzači o licencie na súde napadli výsledky prvého aj druhého kola tendra, pričom rovnaký krok avizovali aj po skončení rozkladového konania tretieho kola. Nepáčilo sa im, že rezort uchádzačov hodnotil na základe šiestich kritérií, pričom zákon hovorí o troch. Rovnako sa hodnotili uchádzači aj pri predchádzajúcom tendri. V prípade licencií z prvého kola bratislavský krajský súd žaloby ôsmich poskytovateľov zamietol s tým, že rozhodnutia ministerstva sú v súlade so zákonom. Prípad tak smeruje na Najvyšší súd SR, keďže uchádzači avizovali, že sa voči rozsudku odvolajú.

Pred začiatkom prvého kola záchrankového tendra bolo na Slovensku 264 ambulancií ZZS, pričom po skončení všetkých troch by malo byť 270 staníc. Najviac bodov získala spoločnosť Falck Záchranná Košice spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava a Záchrannou službou Košice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: