V sanitkách Falck používajú unikátne defibrilátory

Na slovenské pomery zatiaľ unikátne defibrilátory začína v týchto dňoch používať najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby Falck Záchranná a.s. Ako dnes uviedol riaditeľ medicínskeho odboru spoločnosti Jozef Karaš, multifunkčné prístroje LIFEPAK (LP15) diagnostikujú a sú účinné pri liečbe závažných, život ohrozujúcich porúch srdcovej činnosti.

"Celkovo ich bude 32 a budú súčasťou všetkých staníc rýchlej lekárskej pomoci. Ich cena sa na trhu pohybuje od 20.000 do 25.000 eur, ale vzhľadom k tomu, že sme jedným z najväčších odberateľov, máme, pochopiteľne, aj lepšie podmienky pri nákupe," povedal Karaš. Podľa generálneho riaditeľa Falck Záchranná Jána Štesa je jedným zo strategických cieľov byť naďalej lídrom na poli záchrannej služby. "Neodmysliteľne k tomu patrí aj špičkové medicínske vybavenie ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré je jedným z predpokladov kvalitnej starostlivosti o pacienta," uviedol Šteso.

Falck Záchranná je súčasťou spoločnosti Falck SK. Na Slovensku má 91 staníc záchrannej zdravotnej služby, z toho 58 staníc rýchlej zdravotnej pomoci a 32 staníc rýchlej lekárskej pomoci. Súčasťou systému Falck okrem záchrannej zdravotnej služby je aj hasičská služba, edukačné strediská a takzvané Healthcare Clinic, teda kliniky pre rehabilitačné služby. V súčasnosti spoločnosť zamestnáva okolo 1500 ľudí s tým, že do roka by sa mal ich počet zvýšiť na 2000. Ročný obrat spoločnosti sa pohybuje na úrovni 30 miliónov eur. "Skutočnosť, že fluktuácia sa u nás udržiava pod úrovňou 3 percentá, svedčí o tom, že naši zamestnanci sú u nás spokojní," prezradil ďalej Šteso. Dodal, že vybavenie vozidiel vysoko prevyšuje štandardy, ktoré predpísalo ministerstvo zdravotníctva. "Všetky vozidlá sú zariadené rovnako, tak, aby ľudia mohli v ktorejkoľvek sanitke okamžite začať pracovať. Na 91 staníc máme 120 vozidiel. To znamená, že sme si vytvorili rezervu pre prípady opráv, havárií alebo len technických prehliadok," doplnil na záver Šteso.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: