Tetanus je u nás neznámym pojmom, v rozvojových krajinách si vyberá krutú daň

Aj keď je na Slovensku novorodenecký tetanus neznámym pojmom, v rozvojových krajinách si vyberá svoju krutú daň v podobe ľudských životov. Ešte stále totiž v rozvojom svete umiera na toto ochorenie každé tri minúty jedno dieťa. Prispieť k eliminácii tohto ochorenia u rodičiek a novorodencov mal aj druhý ročník projektu "1 balenie - 1 život zachraňujúca vakcína". Od apríla do polovice júna sa prostredníctvom neho na Slovensku vyzbierali finančné prostriedky na 287.143 vakcín proti tetanu.

Podľa odborného garanta projektu Štefana Krčméryho je situácia najhoršia v krajinách, v ktorých zúria občianske vojny. "Našťastie je tých krajín stále menej," uviedol Krčméry s tým, že ide o také krajiny ako Sudán, Kongo, Burundi, Zimbabwe, Somálsko či niektoré oblasti Čadu a Mali. Ochrana prostredníctvom očkovania je pritom podľa jeho slov jednoduchá a veľmi spoľahlivá. Sám je zakladateľom 11 afrických nemocníc a s novorodeneckým tetanom má osobné skúsenosti. Krčméry považuje elimináciu tohto smrteľného ochorenia za náročný, ale dosiahnuteľný cieľ. Vakcína poskytuje ochranu približne desať rokov, ale protilátky pretrvávajú v organizme človeka aj potom. Navyše zvyšujúca sa zaočkovanosť populácie zamedzuje vzniku vakcinačných dier a zvyšuje imunitu populácie. "Máme skúsenosti s úplnou eradikáciou niektorých ochorení očkovaním, ako je napríklad variola. Čiže, máme dôkaz, že sa to dá. Je to však otázka nielen peňazí, ale aj stability v týchto krajinách," skonštatoval Krčméry.

Dôvera domorodých obyvateľov podľa Krčméryho prácu lekárom nesťažuje. "Najmä bieli lekári keď prídu, tak majú až takú chorobnú dôveru, nekritickú. Sú veľmi radi, keď ich pichnete. Tabletkám veľmi neveria, ale keď im pichnete injekciu, tak sú spokojnejší. Dokonca v Sudáne máme veľmi dobré kontakty so šamanmi, ktorí úspešne liečia kopu chorôb a dá sa s nimi úspešne viesť dialóg," dodal. Projekt organizácie Unicef a značky Pampers podporila v tomto roku aj pieseň zložená držiteľkou prestížneho ocenenia Grammy Angélique Kidjo. Speváčka z afrického Beninu, vyslankyňa dobrej vôle Unicef, umožnila prespievanie svojho diela slovenskými hovorcami projektu a známymi seriálovými lekármi Marošom Kramárom a Monikou Hilmerovou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: