WHO vydala príručku ako správne podávať a užívať lieky pre deti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes vydala vôbec prvú príručku o tom, ako užívať vyše 240 základných liekov pre deti do 13 rokov.

Databáza poskytuje informácie o užívaní, dávkovaní a vedľajších účinkoch liekov, ako aj upozornenia, ktoré deti by ich nemali brať. Až 528-stranový dokument poučuje užívateľov aj o bežných vzájomných účinkoch liekov. "Ak majú mať lieky želaný účinok, musia byť vybraté starostlivo a dávkovanie musí byť prispôsobené tak, aby sa hodilo k veku, váhe a potrebám detí," uviedol doktor Hans Hogerzeil z WHO. "Bez súhrnnej príručky museli mnohí profesionáli zo zdravotníctva predpisovať lieky len na základe obmedzeného množstva poznatkov a údajov," dodal Hogerzeil.

Niektoré krajiny vypracovali svoje vlastné pokyny a rady pre podávanie liekov deťom, ale všeobecne platné, celosvetové zásady neexistujú. Dokument WHO je vydaný iba v angličtine. Organizácia však odporúča, aby ho vlády využili ako vzor a preložili ho do svojich národných jazykov. Každý rok zomrie približne 8,8 milióna detí vo veku do päť rokov, mnohé z nich na choroby ako hnačka a zápal pľúc, ktorým by sa podľa WHO dalo vyhnúť správnym užívaním liekov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: