Objaviteľovi vakcíny proti obrne Salkovi sú vďační rodičia miliónov detí

Americký virológ a imunológ, objaviteľ vakcíny proti detskej obrne Jonas Edward Salk zomrel 23. júna pred 15 rokmi.

Detská obrna (paralytická poliomyelitída) je zákerné nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri najmä na miestach so zlou hygienou a útočí na nervový systém. V priebehu niekoľkých hodín od nakazenia môže spôsobiť nenávratné ochrnutie pacienta. V USA bola obávaným epidemickým ochorením detí, ktoré prepukalo v letnom období. Mnoho detí po obrne ostalo ochrnutých, alebo ochorenie neprežili. Veľkosť obáv z epidémie obrny naznačuje to, že na rodiny, v ktorých sa objavila, bola uvalená prísna karanténa. Rodičia sa často nemohli zúčastniť počas nej ani pohrebu potomka. V roku 1953 sa Jonas Edward Salk narodený 28. októbra 1914 v New Yorku, stal národným hrdinom, pretože vyvinul proti detskej obrne vakcínu. Pri práci mu pomohol objav ďalšieho amerického lekára a virológa Thomasa Huckle Wellera, objaviteľa metódy na kultiváciu vírusu poliomyelitídy na humánnych tkanivách v laboratórnych podmienkach. Výskumníci zásobovaní potrebným množstvom kultivácií vírusu mohli v príprave vakcíny rýchlejšie napredovať.

Za prácou na očkovacej látke stála Nadácia National Foundation for Infantile Paralysis, neskôr premenovaná na March of Dimes, založená v roku 1938 americkým prezidentom Franklinom Delanom Rooseveltom, ktorý ochorenie prekonal v roku 1921, ale nie bez následkov. Vakcínu, pripravenú z usmrtených pôvodcov ochorenia, použili pri očkovaní injekciou v rozsiahlom pokuse, na ktorom sa v konečnom dôsledku zúčastnili takmer dva milióny detí v USA. Doktor Salk si vakcínu nikdy nedal patentovať. Salkova vakcína bola úradne povolená v roku 1955 a v nasledujúcich rokoch boli zaočkované milióny detí na celom svete. Počet obetí detskej obrny rapídne klesol. V júni tohto roka prvý prípad úmrtia na detskú obrnu po mnohých rokoch ohlásila Ruská federácia.

V kalifornskej La Jolle založil doktor Salk v roku 1963 Salkov inštitút pre biologické štúdie (the Jonas Salk Institute for Biological Studies) na podporu moderných vedeckých výskumov. V nemocnici kalifornského mesta La Jolla napokon zomrel 23. júna 1995.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: