Vlasy odzrkadľujú náš zdravotný stav

Vlasy odzrkadľujú náš zdravotný stav
Zdroj: bigstockphoto.com

Vlasy verne odzrkadľujú náš zdravotný stav. Nekvalitné vlasy neraz signalizujú vážne ochorenie organizmu alebo nesprávnu výživu a k varovným príznakom nepohody organizmu patrí aj nadmerné vypadávanie vlasov. Pre TASR to uviedla odborníčka na vizáž Verona Poláková.

Hustota vlasov je priemerne 200 až 300 na cm2, individuálne sa však líši. Počet vlasových vačkov je daný geneticky a počas života sa nevytvárajú nové. Naopak starnutím organizmu niektoré vlasové vačky miznú. V jednom vlasovom vačku počas života človeka vyrastie priemerne 25 vlasov. Cyklus rastu, odumretia a vypadnutia vlasu trvá približne tri až štyri roky. "Vo fáze rastu sa nachádza 85% vlasov, 1% vo fáze pokoja a 14% vlasov vo fáze vypadávania, ktoré trvá tri mesiace a je dovolené, aby vypadlo 14% vlasov," vysvetlila. Vlasy, ktoré zostanú po rozčesávaní na kefe, sú normou, za pozornosť však stojí, keď nám vlasy zostávajú na vankúši alebo na blúzke. Za normálnych okolností vlasový vačok po vypadnutí vlasu opäť zregeneruje a začne sa v ňom vývoj nového vlasu. U zdravého človeka vypadne denne v priemere z hlavovej partie 30 až 100 vlasov. Dočasné vypadávanie vlasov môže spôsobiť dojčenie, choroba, klimaktérium, chemoterapia.

Dlhodobo vypadávajúce vlasy sú problémom, s ktorým by sme mali navštíviť odborníka, pretože podľa Polákovej ani u mužov v strednom a vyššom veku, pokiaľ to nie je geneticky podložené, nie je nadmerné vypadávanie vlasov prirodzené. "Nadmerné vypadávanie vlasov je odrazom nesprávnej funkcie štítnej žľazy, pohlavných orgánov, pečene a obličiek. Dnes sa nadmerná strata vlasov oprávnene dáva do súvislosti aj so stresom a znečisteným prostredím," zdôvodnila. Na obmedzenie vypadávania vlasov odporučila odborníčka produkty na prírodnej báze minerálneho alebo rastlinného pôvodu, ale môžeme použiť aj recepty starých mám.

Z rastlín v prírode je pre vlasy účinná žihľava. Pitie žihľavového čaju má detoxikačné účinky a silný odvar z koncových častí žihľavy, vylúhovaný približne dvadsať minút, použitý ako posledný oplach pri umytí vlasov, spojený s masážou, oživuje vlasy a posilňuje vlasové korienky. Tento odvar môžeme vtierať do pokožky aj pri masážach vlasovej pokrývky hlavy. Podobné účinky ako žihľava majú aj lopúchový koreň, rozmarín, listy z orecha, ktoré vlasom dodávajú aj lesk a jemne farbia do zlatohneda. Za najúčinnejší prostriedok na zlepšenie kvality vlasov z domácich produktov považuje Poláková cibuľu. "Cibuľa sa rozdelí na štvrtiny a šťavu z nich vtierame priamo do pokožky," uviedla a dodala, že účinnejším receptom je šťava z cibule vylúhovanej v cukre, ktorú pri masáži vtierame do pokožky hlavy. "Túto kúru praktikujeme pred umytím vlasov a vlasy potom dôkladne umyjeme. Všetky odvary používame po umytí vlasov, z pochopiteľných dôvodov s výnimkou cibule, ktorú treba z vlasov opláchnuť," upozornila.

Predchádzaním proti vypadávaniu vlasov je konzumácia vhodnej stravy, v ktorej by mali byť zastúpené v optimálnom zložení všetky potrebné zložky, najmä minerálov a vitamínov. "Preto je dobré jesť veľa ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, rýb, v prípade nedostatku vitamínov ich doplniť prípravkami najmä s obsahom zinku," poradila. Kúry na zlepšenie kvality vlasov je potrebné vykonávať najmenej šesť týždňov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: