Vitamínové alebo výživové doplnky užíva viac ako polovica Slovákov

Vitamínové alebo výživové doplnky užíva viac ako polovica Slovákov (58,4 percenta). Celoročnú prevenciu v súvislosti s užívaním týchto preparátov však považuje za dôležitú menej ako jedna tretina z opýtaných (29,6 percenta). Vyplýva to z prieskumu, ktorý od 19. do 31. mája tohto roka na vzorke 1053 respondentov realizovala spoločnosť TNS SK.

Približne rovnaký počet opýtaných (28,2 percenta) si myslí, že vitamínové a výživové doplnky by sa mali užívať len v kritických obdobiach, teda v čase zvýšenej záťaže organizmu a pri vyčerpanosti. Celkom 21,3 percenta opýtaných sa domnieva, že by tak mali robiť len v zime počas chrípkovej sezóny. Imunitný systém má pre živý organizmus nenahraditeľnú funkciu – dokáže rozoznávať vlastné a likvidovať cudzie štruktúry, tzv. antigény. K jeho oslabeniu prispievajú mnohé faktory každodenného života, akými sú napríklad znečistené prostredie, depresie, osamelosť, rôzne typy žiarenia, fajčenie a zlá životospráva. Ale aj stres, nedostatok pohybu či nedostatok zdravého spánku.

Dôsledkom je znížená telesná zdatnosť, malá otužilosť a zvýšená náchylnosť k chorobám. Oslabenie imunity sa prejavuje celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán alebo dokonca opakovanými ochoreniami. Preto sa odporúča prijímať vitamíny a preparáty na posilnenie imunity a to ideálne také, ktoré kombinujú viacero účinných zložiek. "Vitamíny, najmä typu C, E a A, sú dôležité pri syntéze DNA a bielkovín, ale aj pri dozrievaní imunitných buniek. Vzhľadom na to, že konzumujeme málo strukovín, trpievame často nedostatkom zinku, čo vedie často k potlačeniu správnej funkcie imunitného systému," hovorí imuno–alergologička Alena Kotzigová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: