Intenzita sfarbenia pieh sa počas roka mení

Intenzita sfarbenia pieh sa počas roka mení
Zdroj: bigstockphoto.com

Od iných nepravidelných pigmentácií pokožky sa pehy líšia tým, že intenzita ich sfarbenia sa počas roka mení. Po prvom ožiarení jarným slnkom sú najvýraznejšie, v zimnom období blednú, v niektorých prípadoch dokonca miznú. Pre TASR to uviedla kozmetička a majsterka odborného výcviku pre študijný odbor kozmetik/kozmetička Eva Boskovičová.

Aj keď sú pehy len najnepatrnejšie poruchy pigmentácie a dokážu dodať výzoru človeka osobitý šarm, mnohí nositelia ich pokladajú za estetický defekt. "Najmä vtedy, ak sa objavia vo väčšom rozsahu nielen na tvári, ale aj vo výstrihu, na ramenách, rukách a nohách," spresnila. Pri pehách ide podľa nej zväčša symetricky husto rozosiate, ostro ohraničené žltohnedé až hnedé fliačky veľké niekoľko milimetrov. Ide o zhluky pigmentu, ktoré sa nachádzajú v bunkách vrchných vrstiev pokožky, v jej základnej vrstve sú však pomerne hlboko na to, aby bolo ich odstraňovanie zložité. Pehy sú výsadou určitého typu a farby pleti. "Sú problémom detstva a mladosti, menej zjavné sú na starnúcej pleti. Dispozícia na ich tvorbu je dedičná," uviedla Boskovičová.

Aj keď pehy a pigmentové škvrny nemožno odstrániť, ich prejavy možno zmierniť. Moderná kozmetika ponúka prípravky s obsahom látok, ktoré ich zmiernia a spomalia tvorbu nových. Účinnými látkami sú arbutín a kyselina kojová, ktoré dokážu na mieste, na ktorom pôsobia v melanocytoch zablokovať enzým s názvom tyrozináza. Ak tento enzým nefunguje, aminokyselina tyrozín sa nemôže premeniť na pigment melanín. Zastavením tohto procesu pigmentové škvrny a pehy na danom mieste ďalej nevznikajú. "Ide však o zložitý biochemický proces a preto je zosvetľovací efekt viditeľný zvyčajne po troch až štyroch týždňov. Dôležité však je, aby na mieste aplikácie na pokožke nevznikali svetlé či vybielené škvrny," dodala.

Zároveň povedala, že pokiaľ sa v Európe tieto látky používajú na prevenciu vzniku škvŕn alebo pieh, ázijský trh ich používa na dosiahnutie ideálu krásy dokonalej bielej pleti. Obe látky sa najnovšie komponujú do lipozómov, aby účinkovali hlbšie a dlhodobejšie. V lete sa bielenie pleti neodporúča. Využívanie bieliacich prípravkov vyžaduje systematickosť a konzultáciu s lekárom alebo odborníkom na kozmetiku. "Bieliace prípravky sa aplikujú vždy na noc a ochranné krémy s najvyšším ochranným faktorom proti žiareniu UV ráno, aby pleť bola cez deň chránená. Ak sa tieto podmienky porušia, pehy sa opäť zvýraznia," upozornila Boskovičová.

Intenzita sfarbenia pieh sa dá podľa nej okrem kozmetických krémov zmierniť aj uhorkovou, citrónovou šťavou, vývarom z vňate mladého petržlenu. "Ten, kto sa s nimi nevie zmieriť, môže sa rozhodnúť pre depigmentačné ošetrenie v kozmetickom salóne," poradila. Tvorbe pieh sa dá podľa Boskovičovej predchádzať. Pehaví ľudia by sa mali, aj pre citlivosť pokožky, zriecť úmyselného opaľovania na slnku alebo v soláriu a nechránenú pokožku by nemali vystavovať slnečným lúčom ani pri bežnom pobyte. Na jar a v lete je vhodné používanie opaľovacích prípravkov s vysokým ochranným faktorom, na jeseň a v zime denné krémy s UVB a UVA filtrom. "Dobrú ochrannú službu cez deň urobí aj mejkap. Užitočné je stravu doplniť o beta-karotén, vitamíny B a E, kyselinu listovú, niacín a zinok, ktoré chránia pokožku zvnútra," uzavrela Boskovičová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: