Koža tela má priemerne 1,75 m2, pleť tvorí len tri percentá

Koža tela má priemerne 1,75 m2, pleť tvorí len tri percentá
Zdroj: bigstockphoto.com

Zatiaľ čo pleť predstavuje len tri percentá z celkovej plochy kože tela, ktorá dosahuje v priemere 1,75 metra štvorcového, pleťové prípravky tvoria až dvadsať percent sortimentu kozmetiky. Pre TASR to uviedla kozmetička a majsterka odborného výcviku pre študijný odbor kozmetik/kozmetička Eva Boskovičová. Mimoriadny záujem o ošetrovanie tváre vyplýva zo skutočnosti, že na pokožku tváre - pleť najviac pôsobia vonkajšie škodliviny a je stále na očiach. Prevenciou proti predčasnému starnutiu pleti je vyvážená starostlivosť o pleť zvnútra aj zvonku. "Ani najdrahšia kozmetika s exkluzívnymi účinnými látkami nezabezpečí požadovanú starostlivosť, ak nie je o pleť postarané zvnútra a naopak. Zdravé stravovacie návyky a zdravý životný štýl sú len sčasti úspešné, ak nie je pleť chránená proti škodlivým vplyvom zvonka," konštatovala odborníčka.

Zároveň uviedla, že hlavnou funkciu kozmetiky pre dospelú pokožku je čím dlhšie zachovať obdobie jej relatívnej nemennosti, teda čo najdlhšie odďaľovať jej starnutie. "To sa dá dosiahnuť správnou kombináciou optimálnej hygieny, hydratácie, tonizácie, výživy, zvýšenej ochrany pred slnečným žiarením a ďalšími škodlivými vplyvmi," spresnila.

Medzi dôležité kozmetické prípravky starostlivosti o pleť patria pleťové krémy. Základným kritériom pri ich výbere je vek a obsah účinných látok, ktoré prenikajú do rôznych vrstiev pleti. Výživné krémy, ktoré obsahujú mastné zložky, nemôžu do pleti nikdy preniknúť tak hlboko ako regeneračné a hydratačné krémy. "Aj keď majú tieto krémy zrýchlenejší účinok, nemôžeme od nich čakať za dva týždne zázraky, ani to, že ich používaním sa proces starnutia pleti úplne zastaví," dodala. Rozdiel medzi dennými a nočnými krémami je vo vyššej koncentrácii biologicky aktívnych látok v prospech nočných krémov. "Ich účinok sa zvyšuje aj tým, že pleť v noci oddychuje, telo je uvoľnené a pokožka v maximálnom pokoji účinné látky lepšie prijíma a regeneruje," vysvetlila Boskovičová.

Aby sa účinné látky krémov dobre vstrebávali, musí byť pleť dobre vyčistená. Pokiaľ je na neošetrenej pleti silná rohovinová vrstva, ktorá sa dá účinne odstrániť pílingom alebo ošetrením ovocnými kyselinami, krém prechádza len do odumretých buniek pokožky. "Krém si vždy nanášame na pokožku, na ktorej sme urobili povrchové odlíčenie. Ráno si tvár aspoň opláchneme a nanesieme tonizujúcu vodu, pretože počas noci sa prácou mazových žliaz na pokožke vytvoril film. Tým docielime, že látky z krému účinnejšie prejdú do pleti," spresnila odborníčka a dodala, že fyziologické premastenie a vyššia kyslosť prostredia zabraňujú prenikaniu krému do pleti. Nesprávne podľa odborníčky je, ak aj pri mastnej pleti, najmä mladí ľudia, nepoužívajú pleťové krémy s odôvodením, že ich kvôli typu pokožky nepotrebujú a často používajú pleťovú vodu s vyšším obsahom alkoholu. "V tomto prípade mazové žľazy maz autonómne dopĺňa. Čím viac teda odmasťujeme, bez následného použitia krému, tým viac mazu žľazy produkujú," upozornila. Aknózne typy pleti podľa nej vyžadujú používanie špeciálnych krémov.

Výber pleťových krémov závisí aj od ročného obdobia. V zime je potrebné pokožku chrániť mastnými krémami, najmä na najsuchších miestach a tam, kde je tvorba rozšírených vlásočníc. V letnom období sú naopak vhodné prípravky, ktoré majú vyšší obsah vody. Prospešné sú prípravky s obsahom rastlinných bielkovín, derivátov kyseliny hyaluronovej, kyseliny mliečnej, močoviny, aloe vera. Pri kúpe krémov v prípade otváracích téglikov s vrchnákom Boskovičová neodporúča, napriek ich cenovej výhodnosti, uprednostňovanie väčších balení. Za najideálnejšie balenia krémov považuje balenie krémov v obale s piestikmi alebo v tube, ktoré sú ekonomické a bezpečné. "Tam si vytlačíte len toľko, koľko potrebujete a nedochádza k oxidácii krému," povedala. Za úplne škodlivý zvyk považuje naberanie krému rukami. "Ruky treba nahradiť špachtľou," uzavrela Boskovičová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: