Ženy by po kúpaní najmä v bazénoch mali dbať na intímnu hygienu

Ženy by po kúpaní najmä v bazénoch mali dbať na intímnu hygienu
Zdroj: bigstockphoto.com

Bezstarostné chvíle pri vode sa môžu pre niektoré ženy skončiť aj nepríjemnosťami v podobe rôznych infekcií. "Žena by mala ísť do vody zdravá, ak má nejaké problémy, musí počkať, kým sa prelieči. Vhodné by bolo, aby sa ženy kúpali vo vodách, ktoré sú hygienicky preverené," uviedol pre TASR gynekológ Jozef Španka. Ich zoznam možno nájsť na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. Za najvhodnejšie považuje kúpanie v morskej vode, ktorá pôsobí dezinfekčne. To je podľa jeho slov vhodné aj pre budúce mamičky. Španka upozornil, že ak sa žena rozhodne kúpať napríklad v jazere, o ktorom nič nevie, berie na seba určité riziko ochorení, ktoré môžu vyplynúť z infekcie z vody. "Hrozia najmä infekcie, ktoré sa môžu dostať cez pošvu smerom do maternice, vajcovodov, vaječníkov." Vysvetlil, že problémom tiež môžu byť infekcie kože, a to nielen v intímnych partiách, ale napríklad aj na končatinách, či alergie, ktoré môžu spôsobiť vodné rastliny.

Tým zástupkyniam nežného pohlavia, ktoré sú náchylné na infekcie, radí Španka po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúča tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad. Na toto odporúča dbať najmä ženám, ktoré ešte nemajú deti, aby im prípadný zápal nespôsobil trvalé následky v podobe neplodnosti. Mnoho žien má v lete problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór. Odborníci preto odporúčajú používanie intímnych gélov, ktoré preventívne účinkujú proti množeniu kvasiniek a baktérií v oblasti pohlavných orgánov. Tie môžu slúžiť aj ako doplnok k prípadnej liečbe.

Mykóze či iným infekciám možno predchádzať aj nosením vhodného oblečenia. Podľa Španku by sa ženy mali vyhýbať tesnej bielizni, ako aj tej z umelých vlákien. Prednosť treba dávať bavlne. Za nevhodné tiež Španka považuje tango nohavičky, keďže sa cez ne môžu preniesť mikróby z oblasti konečníku do pošvy. Ženám náchylným na infekciu tiež neodporúča úplnú depiláciu v intímnych partiách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: