Novým nájomcom NsP je a.s. Nemocnice Zvolen

Zmluvu o nájme medzi Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a spoločnosťou Nemocnice Zvolen, a.s., podpísali dnes vo Zvolene Vladimír Maňka, predseda BBSK a Milan Leckéši, predseda predstavenstva spoločnosti Agel SK, ktorá je materskou spoločnosťou nového nájomcu. Zmluva platí na obdobie 25 rokov, od 1. júla 2010 s tým, že nájomca má prednostné právo aj na ďalších 15 rokov nájmu.

Podľa Maňku spoločnosť bude ročne platiť BBSK nájom 500.000 eur. "Samosprávny kraj získal navyše 33-percentný podiel v novovzniknutej spoločnosti," pripomenul krátko po podpise zmluvy. BBSK dohodla tiež právo nominovať svojho zástupcu do správnej i dozornej rady nemocnice. Ako pred novinármi uviedol predseda predstavenstva Agel SK Milan Leckéši, nájomca chce nemocnicu prevádzkovať tak, aby si mohla na seba zarábať a prípadný zisk chcú vrátiť do nemocnice prostredníctvom investícií. V najbližších týždňoch po prevzatí nemocnice by noví prevádzkovatelia chceli v zariadení vykonať hĺbkovú analýzu, ktorá by ukázala, čo všetko treba zmeniť, zlepšiť a doplniť. "Môj osobný názor je, že v nemocnici by sa mohla viac rozvíjať chirurgia a rozšíriť napríklad aj poskytovanie služieb na gynekológii," podotkol Leckéši.

Ešte pred samotným podpisom zmluvy mali noví nájomcovia stretnutie so zamestnancami nemocnice a tiež so zástupcami spoločností, ktoré sú v nemocnici v prenájme. Nový nájomca nemocnice vzišiel zo štyroch ponúk, ktoré v uplynulých týždňoch prišli na BBSK. Jeho vstup do zariadenia schválilo v piatok 18. júna aj krajské zastupiteľstvo. Doterajší prevádzkovateľ zvolenskej nemocnice, nezisková organizácia (n.o.) Vaše zdravie sa po dlhotrvajúcich sporoch s bývalým vedením BBSK zariadenia predčasne vzdala. Dohoda, ktorú podpísali ešte s prvým predsedom BBSK Milanom Marčokom v roku 2005, im zaručovala správu nemocnice na 20 plus 15 rokov. Svoj úmysel odísť nezmenili ani po vlaňajších voľbách do VÚC a po nástupe nového predsedu.

Vedenie kraja sa už dohodlo aj o vyrovnaní s bývalým správcom nemocnice. Audit, ktorý si dal v nemocnici vypracovať samosprávny kraj, potvrdil nárok správcu na vynaložené investície vo výške osem miliónov eur. Sumu sa nakoniec podarilo vyrokovať na 7,3 milióna eur. Túto sumu bude n.o. Vaše zdravie splácať do konca funkčného obdobia predsedu BBSK. Obidve strany sa zároveň dohodli na vyrovnaní súdnych poplatkov, za spory, ktoré obidve strany viedli v minulosti. V prípade, že ich súd BBSK neodpustí, má ich zaplatiť n.o. Škoda, ktorú si Vaše zdravie v sporoch nárokovalo, dosahovala až 73,8 milióna eur. Túto sumu si už ale po vyrovnaní nebude vymáhať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: