Na Mokrohájskej sa otvára komplexné centrum hydroterapie

Nielen telesne či mentálne postihnutým, ale aj širokej verejnosti bude slúžiť nové komplexné centrum hydroterapie v zariadení Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Novovybudované centrum by tiež malo slúžiť aj na prípravu slovenských plaveckých talentov. K pôvodnému trojdráhovému bazénu v zariadení pribudol ďalší šesťdráhový, 25-metrový plavecký bazén a malý podnetový bazén s vyššou teplotou vody za účelom vykonávania hydroterapie na rehabilitačné procedúry.

Výhody tohto zariadenia vidí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo v tom, že vytvorí priestor na priamy kontakt postihnutých ľudí a verejnosťou. "Obrusuje to predsudky a umožňuje to zaintegrovať tých ľudí do bežného života." Poznamenal, že tento kontakt istým spôsobom vplýva aj na majoritnú populáciu, nakoľko sa bežným ľudom zoči-voči problémom postihnutých môžu tie ich zdať jednoduchšie. Komplexné centrum hydroterapie sa začalo budovať v septembri 2009, do prevádzky sa spúšťa v týchto dňoch. Celkové náklady na projekt dosiahli takmer 2,2 milióna eur. Väčšinu prostriedkov získalo Slovensko vďaka grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu. 

Cvičenie vo vode má významný vplyv z psychickej, ako fyzickej stránky postihnutých ľudí. Poskytuje relaxáciu, odbúrava stres alebo strach z pohybu. Zlepšuje tiež cirkuláciu krvného obehu, slúži na udržanie a zlepšenie rovnováhy, uvoľňuje svalové spazmy, stimuluje svalstvo a redukuje funkcie postihnutých svalov. Môže tiež dopomôcť k zmierneniu bolesti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: