Záchranári HZS v noci pomáhali zranenému litovskému chlapcovi

Záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) z Vysokých Tatier v noci pomáhali zranenému 12-ročnému chlapcovi z Litvy. Nočná záchranná akcia, ktorá prebehla za nepriaznivého počasia sprevádzaného silnou hmlou a mrholením, skončila dnes ráno o 7. hodine. Ako uviedol pre TASR Martin Matúšek zo strediska HZS Vysoké Tatry, udalosť nahlásil prostredníctvom tiesňovej linky 112 v piatok (26.6.) podvečer litovský turista. Chlapec zišiel v zlom počasí z turistického chodníka pod vrcholom Rysov, zablúdil, následne sa pošmykol a spadol do neprístupného terénu, pričom utrpel poranenia hlavy a zlomeninu dolnej končatiny.

O súčinnosti pri zásahu požiadali posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Popradu. Tá však nemohol vzlietnuť vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky v oblasti Mengusovskej doliny, preto k zranenému vyrazila skupina 10 horských záchranárov. HZS požiadala rovnako o pomoc pracovníka chaty pod Rysmi, ktorý sa pomocou lana spustil chlapcovi a navigoval záchranný tím. Po príchode horských záchranárov na miesto, bol podchladený chlapec ošetrený, zafixovaný a následne znesený z neprístupného terénu pomocou lán a technických pomôcok. Zraneného členovia HZS transportovali na chatu Popradské pleso, kde ho prevzala posádka rýchlej lekárskej pomoci.

V čase spomínanej záchrannej akcie dispečing HZS prijal hlásenie, že v teréne by sa mala nachádzať skupina ôsmich Litovcov, ktorí zablúdili v danej oblasti a pre hmlu a tmu sa nevedia zorientovať. Z tohto dôvodu bola do terénu vyslaná ďalšia skupina. Počas akcie však členov záchranného tímu informovali, že turisti sa už nachádzajú na chate pod Rysmi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: