V boji s oslabenou imunitou pomáha vitamín C, zinok aj bioflavonoidy

V boji s oslabenou imunitou pomáha vitamín C, zinok aj bioflavonoidy
Zdroj: bigstockphoto.com

Znečistené prostredie, depresie, osamelosť, fajčenie, zlá životospráva, stres, nedostatok pohybu či zdravého spánku. To všetko prispieva k oslabeniu imunity ľudského organizmu. To sa môže prejaviť únavou, zníženou telesnou zdatnosťou či zvýšenou náchylnosťou na choroby. Pomocníkmi pre ľudský organizmus v boji s oslabenou imunitou sú vitamíny a minerály ako napríklad vitamín C, zinok, bioflavonoidy a beta-glukán (1,3/1,6 D).

Vitamín C je vo vode rozpustná výživná látka (živina) a vitamín potrebný na udržanie telesného zdravia. Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 60 – 100 mg. Ľudský organizmus si zásoby vitamínu C nevytvára a jeho nadbytok sa vylúči cez obličky. Naopak, väčšina zvierat a rastlín si dokáže tento vitamín syntetizovať a nepotrebujú ho získavať z vonkajších zdrojov. "Céčko" je potrebné na udržovanie pevnosti cievnych stien, na reguláciu tkaninového dýchania a metabolizmu aminokyselín. Podporuje vstrebávanie železa, stimuluje tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek, podporuje rast a odstraňuje voľné radikály.

Rozhodujúcou zložkou imunitného systému je zinok, ktorý zároveň pomáha v boji proti infekciám. Patrí medzi prvky, ktoré majú veľmi významný vplyv na správny vývoj všetkých živých organizmov rastlinných aj živočíšnych. Zinok tvorí súčasť enzýmov, ktoré v organizme ovplyvňujú všetko – od trávenia až po hojenie rán. Telo zinok nevytvára ani neukladá, takže ho treba neustále doplňovať z vonkajších zdrojov. Pomáha však pri prevencii prechladnutia, chrípky a iných infekciách. Nevyhnutné miesto v aktivovaní imunitného systému majú bioflavonoidy. Sú to látky rastlinného pôvodu, ktoré nájdeme prakticky vo všetkých rastlinných bunkách. V súčasnej dobe poznáme vyše 20.000 týchto látok. Pri pravidelnom užívaní dokážu pomôcť pri mnohých chorobných stavoch, v liečbe ako aj pri prevencii.

V prírode majú funkciu farbív, ovociu a zelenine dodávajú ich charakteristické sfarbenie. Čo sa týka výskytu v prírode, sú prirodzene prítomné v šupkách citrusových plodov, ale aj v ďalších druhoch ovocia, plodoch šípky a v zelenine. Bioflavonoidy sa radia k najúčinnejším antioxidantom rastlinnej ríše, a teda chránia bunky pred negatívnymi účinkami voľných radikálov. V citrusovom ovocí je najväčšia koncentrácia bioflavonoidov v bielej dužine, ktorá sa nachádza pod povrchovou šupkou, teda tá časť, ktorú odstraňujeme. Beta-glukány (1,3/1,6 D) zase zvyšujú odolnosť organizmu proti vírusovým, bakteriálnym, plesňovým a parazitárnym ochoreniam, zvyšujú obranyschopnosť proti chemickým karcinogénom, zvyšujú tvorbu červených a bielych krviniek a predlžujú dobu prežitia pri smrteľných dávkach ožiarenia. Ich preventívne užívanie je vhodné aj pri fyzickom vyčerpaní, strese, celkovom oslabení imunitného systému či na posilnenie organizmu pri aktívnom športovaní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: