Schizofréniu možno rozpoznať už v kolíske

Schizofréniu možno rozpoznať už v kolíske
Zdroj: bigstockphoto.com

Liečbu schizofrénie komplikuje fakt, že sa prejaví zväčša až počas dospievania. V mozgu však príznaky vidno od doby krátko po narodení. V časopise American Journal of Psychiatry to predbežne online oznámil John Gilmore zo Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill s kolegami. Schizofrénia je vážne mentálne ochorenie, ktoré celosvetove postihuje približne jedného zo sto ľudí. Vo väčšine prípadov sa príznaky prejavia až počas dospievania či dospelosti, najmä vo forme rôznych ilúzií a halucinácií. Dovtedy sa však táto choroba neraz rozvinie v takej miere, že je obtiažne liečiteľná.

Tím Johna Gilmorea ako prvý získal dôkazy, že anomálie spájané s rizikom schizofrénie možno odhaliť už v mozgoch niekoľkotýždňových bábätiek. "Dovoľuje nám to začať premýšľať o včasnej identifikácii detí ohrozených schizofréniou a o tom, či jestvujú určité veci, ktoré by sme mohli urobiť v ich veľmi skorom veku, aby sme toto ohrozenie znížili," povedal John Gilmore. S kolegami vyšetril ultrazvukom a zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie vývoj mozgu 26 bábätiek, ktoré sa narodili matkám s diagnostikovanou schizofréniou. Blízky príbuzný s touto chorobou zvyšuje riziko z jedna ku sto na jedna ku desať. Výskum odhalil, že vysokorizikoví chlapci mali väčšie mozgy a väčšie bočné komory, priestory v mozgu vyplnené kvapalinou, ako bábätká neschizofrenických matiek. U dievčat sa nič také nezistilo. To zodpovedá skutočnosti, že schizofrénia viac postihuje mužov a máva u nich tiež vážnejší priebeh. Väčší mozog novorodencov súvisi aj s autizmom, no na druhej strane automaticky neznamená prepuknutie schizofrénie či autizmu.

Príbuzní schizofrenických pacientov niekedy vykazujú jemné mozgové zmeny, no málo príznakov, ak vôbec nejaké. Výskum je iba v počiatkoch. Členovia tímu budú deti ďalej sledovať počas vývoja, merať parametre ich mozgov, jazykové, pohybové a pamäťové schopnosti. Chcú tiež zväčšiť sledovanú vzorku. Po preukázaní zachytiteľnosti skorých príznakov je teraz na rade pátranie po možných zásahoch, ktoré by vrátili vychyľujúci sa mozog do bežných koľají.

Zdroj: Komuniké University of North Carolina School od Medicine z 21. 6. 2010.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: