Víťazi súťaže Prestaň a vyhraj sú už známi

Zdravie a deti boli najväčšou motiváciou pre Viktóriu Hevízovú z Bešeňova v okrese Nové Zámky, ktorá sa zapojila do súťaže Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s názvom Prestaň a vyhraj a vzdala sa škodlivého zlozvyku - fajčenia. Dvadsaťdevätročná mama dvoch malých detí tak vďaka súťaže nefajčí dva mesiace. Fajčiť prestala zo dňa na deň a ako sama hovorí, už nemusí počúvať slová svojej malej dcérky: "fajčenie škodí".

"Predtým som neskúšala prestať fajčiť, lebo ja som s tým začala, ako sa hovorí, "na starú hlavu", pred piatimi rokmi na vysokej škole. Toto bolo prvýkrát a dúfam, že to vydrží," skonštatovala pre TASR Hevízová. Do súťaže sa prihlásila aj so svojím manželom, s ktorým sa tak navzájom podporujú. Podporu však podľa jej slov má nielen u rodiny, ale aj kolegov v práci. V súťaži získala okrem prvej ceny aj špeciálnu cenu pre najmladšiu matku.

Do súťaže Prestaň a vyhraj sa tento rok zapojilo 503 fajčiarov, z ktorých bolo 280 mužov a 223 žien, z nich 140 bolo matiek. Najviac prihlásených bolo vo vekovej skupine 25- až 34-ročných a vo veku 45 až 54 rokov. Približne tri percentá súťažiacich tvorili seniori nad 65 rokov. "To dokazuje fakt, že prestať fajčiť sa dá v každom veku a nikdy nie je neskoro," uviedol Róbert Ochaba z referátu kontroly tabaku a alkoholu ÚVZ SR. Približne 41 percent súťažiacich vyfajčilo pred súťažou denne desať až 19 cigariet, asi 27 percent 20 až 29 cigariet. Polovica z prihlásených sa pokúsila prestať fajčiť tri- a viackrát, približne 12 percent súťažiacich sa nikdy nepokúsilo prestať fajčiť.

"V priebehu súťaže od roku 1996 evidujeme, že nám stále viac ako 2000 ľudí nefajčí. Zisťujeme to prostredníctvom dotazníkového prieskumu po roku od začatia súťaže, kde zisťujeme to, či súťažiaci stále nefajčí alebo či začal fajčiť a dôvody, ktoré ho k tomu viedli, že začal fajčiť," skonštatoval Ochaba. Fajčenie dnes svojimi dopadmi podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného predstavuje veľký globálny problém. "Počet úmrtí v dôsledku fajčenia je vo svete približne päť miliónov ročne a na Slovensku je to 11.000 úmrtí. Ak sa neprijmú razantné opatrenia, tak tieto počty narastú," uviedol v tejto súvislosti Rovný. Aj to bol dôvod, prečo ÚVZ organizoval spomínanú súťaž.

Súťaž organizuje od roku 1994 Národný úrad verejného zdravotníctva vo Fínsku v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou. Táto medzinárodná súťaž je podľa Rovného najrozšírenejšia akcia na podporu nefajčenia metódou, ktorá sa osvedčila v najrôznejších kultúrach vo svete.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: