Na dostatočný príjem tekutín nezabúdajte ani počas dovolenky

Na dostatočný príjem tekutín nezabúdajte ani počas dovolenky
Zdroj: bigstockphoto.com

Ani počas chvíľ oddychu sa nároky ľudského organizmu na dostatočný prísun tekutín neznižujú. Práve naopak zvýšená fyzická aktivita či vysoké denné teploty si vyžadujú dôkladné dopĺňanie pitného režimu. Počas letných dovoleniek, predovšetkým v destináciách s vyššími teplotami, pravidelne dochádza k dehydratácii organizmu v dôsledku nedostatočného príjmu tekutín v kombinácii so špecifickou stravou, tropickými horúčavami a v neposlednom rade intenzívnym opaľovaním.

"Čím viac sa teda budete o seba starať a doprajete si dostatočné množstvo vody, tým krajší, zdravší a oddýchnutejší sa vrátite domov," odporúča Eduard Polakovič z centra ONLIFE. Aj na dovolenke však treba dbať na kvalitu vody. Spoliehať sa na vodu z miestneho vodovodu nie je dobrý nápad v mnohých krajinách, hoci domáci obyvatelia môžu tvrdiť opak. Kým ich organizmus je na tamojšiu vodu zvyknutý, u cudzincov môže spôsobiť žalúdočné problémy. Riešením sú originálne zatvorené fľaše vody. Vyhnúť sa treba aj ľadu v nápojoch a potravinách. To isté platí pre umývanie ovocia či zeleniny. Podceňovať netreba ani umývanie zubov. Aj krátky kontakt znečistenej vody s ústnou dutinou môže vyvolať následné problémy so žalúdočným traktom, preto je lepšie a bezpečnejšie vyplachovať si ústa balenou vodou.

Pitný režim treba dodržiavať aj počas cesty na dovolenku. Cestovanie autom, autobusom či letecky je vždy pre organizmus záťaž. A preto na pitný režim myslite už pri balení. Zabaľte si na cestu dostatok tekutín, doprajte si malé dávky v pravidelných intervaloch a nehanbite sa zastaviť. Zabránite tak opuchom nôh, bolesti hlavy i vysušenej pokožke. Pri cestovaní lietadlom sa poriadne napite ešte pred nástupom na palubu. Takisto sa nezabudnite minimálne raz za dve hodiny postaviť a poprechádzať, aby ste rozprúdili krv a stuhnuté svaly.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: