Deti sa budú proti pneumokokom očkovať novou vakcínou

V očkovaní detí proti pneumokokom, ktoré je na Slovensku povinné od začiatku minulého roka, nastáva od tohto mesiaca zmena. Namiesto sedemvalentnej konjugovanej pneumokokovej vakcíny sa deti počas prvého roka života budú očkovať 13-valentnou konjugovanou pneumokokovou vakcínou. Nová vakcína chráni namiesto siedmich až proti 13 najnebezpečnejším kmeňom pneumokokov.

Schéma očkovania sa nemení, ostáva 2+1. To znamená, že dieťa je očkované tromi dávkami. Prvá sa aplikuje v treťom, druhá v piatom mesiaci života. Tretia, nazývaná aj booster, je aplikovaná v 12. mesiaci života. Prechod z pôvodnej vakcíny na novú je podľa Ingrid Urbančíkovej, členky pracovnej skupiny pre imunizáciu Úradu verejného zdravotníctva SR, plynulý. "Deti, ktoré sú rozočkované, môžu plynule prejsť na očkovanie novou vakcínou. Aj deti do 5 rokov kompletne zaočkované sedemvalentnou vakcínou môžu byť preočkované 13-valentnou vakcínou, ale nie je to hradené z verejného zdravotného poistenia," skonštatovala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Urbančíková. V takomto prípade je už dieťa zaočkované iba jednou dávkou, tzv. booster. Jej cena je približne 56 eur.

Pôvodná sedemvalentná vakcína chránila proti siedmim najnebezpečnejším sérotypov: 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F a 23F. Zavedenie povinného očkovania detí proti pneumokokovým infekciám znížilo výskyt akútnych zápalov stredného ucha. "Po zavedení očkovania konjugovanou pneumokokovou vakcínou do rutinnej praxe došlo na našej klinike k zníženiu počtu hospitalizácií pre ťažký zápal stredného ucha o 31 percent," skonštatovala Janka Jakubíková, prednostka ORL kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava. Aj napriek tomu sa však ochorenia spôsobené pneumokokmi vyskytujú. Väčšinu z týchto ochorení spôsobuje najmä šesť sérotypov 1, 3, 5, 6A, 7F a 19A. Práve o tieto sérotypy je nová vakcína rozšírená. "Viac ako polovica hospitalizovaných detí s akútnym pneumokokovým zápalom stredného ucha bola infikovaná sérotypmi 3, 6A a 19A, proti ktorým doposiaľ používaná sedemvalentná konjugovaná vakcína nechránila," vysvetlila Urbančíková.

Pneumokoky sa prenášajú kvapôčkovou infekciou, napr. kašľom alebo kýchnutím a môžu spôsobiť rôzne bežné ochorenia, ako je zápal stredného ucha, prínosových dutín či priedušiek. Invazívne typy tejto baktérie však môžu spôsobiť život ohrozujúce ochorenia, ako sú pneumokoková meningitída, sepsa, pneumónia a bakteriémia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: