Prevádzkovatelia nových sídiel záchraniek sú známi

Mená prevádzkovateľov troch nových sídiel záchraniek sú už známe. Ambulanciu záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v Dechticiach bude prevádzkovať LSE – Life Star Emergency, spol. s. r.o. Limbach, záchranku v Medzeve Záchranná služba Košice a záchranku v Ulíči Falck Záchranná, a. s. Košice. 

Zmenu v počte staníc ZZS z pôvodných 270 na 273 priniesla novela výnosu ministerstva, ktorá platí od 15. apríla. Dôvodom úprav bolo podľa rezortu opätovné prehodnotenie siete ZZS z pohľadu regionálneho rozdelenia, dostupnosti, počtu výjazdov, zložitosti zákrokov a riešenia medziklinických prevozov v rámci SR. Pri stanovovaní optimálnej potreby staníc ZZS bol podľa ministerstva zohľadnený počet obyvateľstva, rozloha územia a zemepisná poloha kraja tak, aby ich rozmiestnenie a vyťaženie bolo rovnomerné a dojazd ambulancie ZZS do každej obce nikdy nepresiahol 15 minút a aby čo najvyššiemu percentu obyvateľstva bola poskytnutá pomoc do 480 sekúnd v rámci tzv. quintetu prvej hodiny.

Nové prerozdelenie licencií na prevádzkovanie staníc pozemnej ZZS prebehlo v troch kolách tendra. Tie sprevádzali okrem kritiky niektorých poskytovateľov aj kritika SDKÚ-DS a KDH. Ich parlamentní zástupcovia pre prvé kolo tendra realizovali na ministerstve zdravotníctva poslanecký prieskum. Rozdeľovanie licencií chceli skontrolovať aj po ukončení posledného tretieho kola, výbor pre zdravotníctvo však ďalší prieskum odmietol. Ministerstvo následne niekoľkokrát navštívili poslanci za obe strany. Neúspešní uchádzači o licencie na súde napadli výsledky prvého aj druhého kola tendra, pričom rovnaký krok avizovali aj po skončení rozkladového konania tretieho kola. Nepáčilo sa im, že rezort uchádzačov hodnotil na základe šiestich kritérií, pričom zákon hovorí o troch. Rovnako sa hodnotili uchádzači aj pri predchádzajúcom tendri. V prípade licencií z prvého kola bratislavský krajský súd žaloby ôsmich poskytovateľov zamietol s tým, že rozhodnutia ministerstva sú v súlade so zákonom. Prípad tak smeruje na Najvyšší súd SR, keďže uchádzači avizovali, že sa voči rozsudku odvolajú.

Pred začiatkom prvého kola záchrankového tendra bolo na Slovensku 264 ambulancií ZZS. Po novom ich bude celkom 273. Najviac bodov získala spoločnosť Falck Záchranná Košice spolu so Záchrannou dopravnou a zdravotníckou službou Bratislava a Záchrannou službou Košice.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: