Testy pred odberom krvi nenahradia testy na krvou prenosné choroby

Hoci niektorých darcov krvi motivuje aj to, že pred odberom ich krv vyšetria, mali by si uvedomiť, že darovanie krvi nenahradí testy na krvou prenosné choroby. Tí, ktorí si nie sú istí, či sú vhodnými kandidátmi na darovanie krvi, by mali vopred zavolať do transfúziologického pracoviska a svoju situáciu skonzultovať s lekárom.

Až darovaná krv sa vyšetrí na infekčné ochorenia žltačky typu B a C, urobia sa testy na AIDS, sérologický test na syfilis a stanoví sa hladina pečeňového enzýmu (ALT). Pokiaľ sa nájde patologický nález v ktoromkoľvek z testov, darcovia sú informovaní a predvolaní do transfúziologického zariadenia. Tam im odporučia navštíviť svojho praktického lekára. Počas predodberového vyšetrenia sa odoberie vzorka krvi z lakťovej žily (ak ide o darcovstvo v transfúziologickom zariadení), alebo z prsta (väčšinou v teréne). Z tejto vzorky sa vyšetrí krvný obraz alebo len hladina hemoglobínu, teda červeného krvného farbiva. Na darovanie krvi musí byť jeho hladina dostatočne vysoká. Pri tomto vyšetrení sa tiež zistí krvná skupina darcu. Spolu s vyplneným dotazníkom a výsledkom zo základného vyšetrenia krvi prichádza potenciálny darca k lekárovi, ktorý prejde dotazník a overí niektoré otázky týkajúce sa zdravia, životného štýlu a prekonaných chorôb. Všetky tieto informácie sú prísne dôverné a považujú sa za lekárske tajomstvo.

Lekár tiež urobí krátke vyšetrenie, zmeria tlak krvi a pulz, prípadne popočúva pľúca a srdce. Ak je všetko v poriadku, darca prechádza na odberové lôžko, kde mu zdravotná sestra odoberie krv z lakťovej žily. Všetky zdravotnícke nástroje a pomôcky používané pred alebo počas odberu krvi sú sterilné a jednorazové a po použití sa vyhadzujú. Darca by mal personál vopred upozorniť na prípadnú alergiu na dezinfekčné prípravky. Po odbere sa odporúča zostať ležať na odberovom lôžku aspoň 15 minút. Počas tejto doby sa krv rovnomerne rozdelí a telo sa prispôsobí poklesu jej objemu. Po odbere dostane darca stravný lístok, ktorý mu slúži na zakúpenie občerstvenia a posilnenie sa po odbere. Po darovaní krvi môže ojedinele dôjsť k zníženiu krvného tlaku, krúteniu hlavy, až mdlobám, v niektorých prípadoch sa môže objaviť aj podliatina v mieste odberu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: