Transformácia fakultných nemocníc môže podľa Rašiho viesť k ich zániku

Fakultné nemocnice nie sú v súčasnosti ekonomicky pripravené na svoju transformáciu na obchodné spoločnosti. Ako ďalej konštatoval odchádzajúci minister zdravotníctva Richard Raši (nominant Smeru-SD), pokiaľ by k transformácii došlo, ihneď by to viedlo k exekúciám, konkurzom a k obmedzeniu ich činností.

"Našou filozofiou bolo, že štát bude držať ochrannú ruku nad sieťou nemocníc, ktoré v prípade núdze zdravotnú starostlivosť poskytnú v takom rozsahu, ako bude potrebné, aj keď to bude znamenať v ekonomickom výsledku stratu," priblížil Raši. Ozrejmil, že časť nemocníc stále vytvára negatívny hospodársky výsledok a po transformácii na obchodné spoločnosti by tak malo dôjsť k ich zániku.

Objasnil, že fakultné nemocnice predstavujú veľké koncové nemocnice pre mnohých pacientov s takými diagnózami a liečebnými procesmi, kde nie je dopredu možné predpokladať ich náklad. Poznamenal, že môže byť urobený biznisplán, ale počas mesiaca sa stane napríklad havária autobusu, bude veľa vážne zranených a v danom období tak vznikne strata a problém pri splácaní faktúr. Zastavená transformácia nemocníc bude pokračovať. Stredopravá koalícia zo štvorice strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd totiž vo svojich programových tézach avizuje, že všetkým nemocniciam dá právnu formu obchodných spoločností a umožní transformáciu neziskových organizácií na akciové spoločnosti.

Ako pre TASR objasnil Rašiho nástupca Ivan Uhliarik (KDH), kresťanskí demokrati chcú pokračovať v transformácii niektorých nemocníc a ústavov, aká sa uskutočnila už počas poslednej Dzurindovej vlády. "Ukázala, že je to efektívna cesta k zabráneniu zadlžovania sa týchto nemocníc. Vzhľadom na to, že príprava na transformáciu si technicky vyžaduje určitý čas, je nutné začať s transformáciou čo najskôr, to znamená ešte tento rok," vyhlásil pre TASR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: