Francúzsky chirurg uskutočnil prvú transplantáciu celej tváre na svete

Francúzsky chirurg uskutočnil prvú transplantáciu celej tváre na svete
Zdroj: bigstockphoto.com

Francúzsky chirurg uskutočnil prvú úspešnú transplantáciu celej tváre na svete. Informoval o tom dnes denník Le Parisien. Dvanásťhodinový zákrok vykonal chirurg Laurent Lantieri 26. a 27. júna v štátnej Nemocnici Henriho Mondora v parížskej štvrti Créteil. Pacientom bol 35-ročný muž, ktorého tvár znetvorila neurofibromatóza, dedičná choroba, pri ktorej nervové tkanivo prerastá do nádorov. Je známa aj pod názvom choroba slonieho muža.

Počas operácie odobrali neidentifikovanému darcovi očné viečka, očné svalstvo a slzné kanáliky a transplantovali ich do mužovej tváre. Predstavitelia nemocnice oznámili iba jeho krstné meno Jerome. V apríli španielsky tím chirurgov vyhlásil, že uskutočnil prvú transplantáciu celej tváre na svete, ale ich zákrok sa netýkal očných viečok a slzných kanálikov. "Chodí, je, rozpráva. Dokonca mu na novej tvári už začali rásť fúzy aj brada," uviedol Lantieri o Jeromovi. Lantieri povedal, že Jerome má z novej tváre radosť. "Keď prvýkrát videl v zrkadle svoju tvár, vztýčil oba palce," dodal odborník.

Riziká, ktoré môžu Jeromovi hroziť, sú skôr psychologické. Takisto sa môže stať, že jeho telo odmietne prijať nové tkanivo. Zákrok sa uskutočnil päť rokov po historicky významnej operácii francúzskych lekárov, keď transplantovali dolnú polovicu tváre žene, ktorú znetvoril pes. Lantieri uviedol, že jeho novým plánom je vykonávať úplnú transplantáciu tváre popáleným pacientom. "Ešte stále som nevyriešil všetky ťažkosti, ktoré vznikajú pri transplantácii celej tváre u tohto typu pacientov. Je to moja budúca úloha," citovala Lantieriho agentúra DPA.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: