Robot pre operácie štítnej žľazy

Robot pre operácie štítnej žľazy
Zdroj: bigstockphoto.com

Robotický chirurg umožňuje zákroky na štítnej žľaze bez jazvy po reze v krčnej oblasti. Do tela vstupuje v podpazuší. V časopise Otolaryngologic Clinics of North America metódu opísal David Terris z Georgijského lekárskeho kolégia v americkej Auguste s kolegami. Štítna žľaza sa nachádza v krčnej oblasti hneď pod Adamovým jablkom. Veľká je asi ako typický plod kiwi. Pri nezhubnom i zhubnom bujnení sa však môže zväčšiť viac ako dvojnásobne. Jej hlavnou funkciou je regulácia tempa látkovej výmeny v tele.

Bežné operačné zákroky sa robia cez rezy čo najbližšie k žľaze, teda v krčnej oblasti. Pokroky robotickej chirurgie v gynekológii a urológii však podnietili úvahy o minimálnej invazívnosti aj v tejto oblasti, keďže normálne zákroky zanechávajú nápadnú jazvu na hrdle. David Terris s kolegami v posledných rokoch znižoval invazívnosť zákrokov z bežných prístupových miest na hrdle. Dĺžku potrebného rezu sa im podarilo znížiť z vyše sedem centimetrov až na necelé dva. Pri práci s robotickým systémom daVinci sedí chirurg za konzolou a riadi rameno robota s nástrojmi. Umožňuje to jednak kratšie a presnejšie rezy, jednak operácie cez úzke a krútiace sa vzdialenejšie prístupy k miestu zákroku, ak sa to z určitej príčiny javí ako výhodné.

David Terris preferuje prístup k štítnej žľaze cez podpazušie. „Ak nechcete mať jazvu na hrdle, podľa môjho názoru je to najlepšie takto,“ povedal. No iba pri inak zdravých ľuďoch, nezhubných poruchách žľazy a ak stačí odstrániť iba jeden z jej lalokov. Samozrejme, operačný vstup v podpazuší je od štítnej žľazy podstatne ďalej ako vstup na hrdle, no vzdialenosť možno o čosi skrátiť, ak má pacient pri zákroku zdvihnutú ruku. Robot cez niekoľkocentimetrový vstupný rez pokračuje podkožným tukom a do hrdla preniká pomedzi dvoma krčnými svalmi.

Robotický zákrok cez podpazušie trvá necelé dve hodiny. Zdokonalený bežný cez hrdlo, s dĺžkou rezu pod dva centimetre, necelú hodinu. No aj podobne krátka jazva po reze na hrdle mnohým ľuďom nevyhovuje. Osobitne v Južnej Kórei, kde jestvujú voči jazvám na hrdle kultúrne výhrady. Nie je preto nijaká náhoda, že najviac skúseností s robotickými operáciami štítnej žľazy majú práve tamojší chirurgovia. Navyše nimi odstraňujú aj obidva laloky.

David Terris s kolegami odporúča, aby si operátori, ktorých tento prístup zaujíma, najprv osvojili základy práce s robotmi. Potom nacvičili odstraňovanie štítnej žľazy robotom na mŕtvolách určených k pitve. V ďalšom kroku pozorovali, ako tento zákrok s robotom vykonáva skúsený chirurg. A napokon zákrok vykonali sami pod jeho dozorom.

Zdroj: Komuniké Medical College of Georgia zo 6.7.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: