V Číne opäť objavili mlieko kontaminované toxickým melamínom

V minimálne dvoch čínskych provinciách opäť objavili mlieko kontaminované priemyselnou chemikáliou melamín. Informovali o tom dnes čínske štátne médiá.

Časť novonájdeného mlieka so stopami melamínu pravdepodobne pochádza z nelegálnych zásob, ktoré mali byť zničené už pred dvoma rokmi. Úrady zhabali 64 ton surovín na výrobu sušeného mlieka a 12 ton hotových produktov v západnej provincii Čching-chaj. U niektorých z výrobkov sa zistilo 500-násobné prekročenie povolenej hladiny melamínu. Približne 1000 balení kontaminovaného mlieka skonfiškovali v provincii Ťi-lin na severovýchode krajiny.

V dôsledku konzumácie toxického mlieka v roku 2008 zomrelo v Číne 2008 najmenej šesť malých detí a ďalších takmer 300.000 ochorelo. Čínske úrady odvtedy zatkli desiatky ľudí. Jeden farmár a predajca mlieka boli popravení. Špekulanti pridávali melamín do rozriedeného mlieka, aby pri testoch kvality vykazovalo vyšší obsah bielkovín. Chemikália môže spôsobiť vznik obličkových kameňov aj trvalé poškodenie obličiek.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: