Organizácie pre boj s HIV/AIDS sa obávajú menších dotácií v čase krizy

Predstavitelia OSN a aktivisti bojujúci proti šíreniu HIV/AIDS v sobotu na konferencii vo Viedni vyjadrili obavy, že bohaté krajiny, ktoré prispievajú na tento účel, zoškrtajú dotácie kvôli celosvetovej recesii.

Na stretnutí sa zúčastnilo približne 20.000 aktivistov, vedcov, expertov a HIV-pozitívnych pacientov. Generálny sekretár OSN Pan Ki-mun vyzdvihol pokrok zaznamenaný v boji proti vírusu nedostatočnej imunity (HIV), ktorý spôsobuje AIDS, ale upozornil, že tieto výsledky môžu byť ohrozené, ak vlády priškrtia rozpočty na tento účel. "Niektoré vlády zmierňujú svoju reakciu na AIDS, a to môže byť pre nás zdrojom veľkého znepokojenia," povedal šéf OSN prostredníctvom videomostu z New Yorku.

Prezident Medzinárodnej spoločnosti pre AIDS a predseda konferencie AIDS 2010 Julio Montaner kritizoval, že krajiny skupiny G8 nedokázali poskytnúť záväzok pre garanciu tzv. všeobecného prístupu (k liečbe) a varoval, že to môže mať katastrofálne následky. "Tešme sa z toho, že dnes máme liečbu, ktorá funguje. To čo potrebujeme, je politická vôľa prejsť ďalší úsek na ceste a zabezpečiť tak všeobecný prístup (k liečbe)," vyzval Montaner.

Atmosféru konferencie a konkrétne aj tému záväzkov zdôrazňovali slogany na tričkách aktivistov ako napríklad "Nesplnené sľuby zabíjajú" a "Liečte ľudí!".

Šéf Svetového fondu pre boj s AIDS, tuberkulózou a maláriou Michel Kazatchkine zdôraznil, že na nasledujúce tri roky je potrebných 20 miliárd dolárov (15.5 miliardy eur), aby sa dosiahnutý pokrok udržal. "Veľmi sa obávam, mám veľký strach," vyjadril svoj pocit z toho, že ekonomická kríza môže ovplyvniť boj s HIV/AIDS. "Počul som o mnohých vládach, ktoré škrtajú svoje oficiálne rozpočty pre rozvojovú pomoc, ale počul som aj vlády, ktoré hovoria, že vďaka škrtom v iných oblastiach, zahraničná rozvojová pomoc ostane," dodal.

Svetový fond, ktorý bol založený v roku 2001, zhromažďuje finančné dotácie vždy na trojročné obdobie. V roku 2007 zabezpečil 10 miliárd dolárov (7,75 miliardy eur). Ďalšie stretnutie ohľadom výberu dotácií na roky 2011 až 2013 sa koná v októbri v New Yorku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: