Bill Clinton na konferencii o AIDS vyzval na efektívnejší boj s HIV

Bývalý americký prezident Bill Clinton vyzval dnes delegátov Medzinárodnej konferencie o AIDS vo Viedni, aby uprostred svetovej hospodárskej krízy pracovali efektívnejšie v prospech boja proti HIV.
      Na konferencii zaznelo varovanie, že Spojené štáty a ďalšie krajiny by mohli znížiť finančné príspevky na boj proti šíreniu smrteľného vírusu.

"Každý dolár, ktorý dnes premrháme, vystavuje životy riziku," povedal Clinton, ktorého vlastná nadácia pomáha znižovať náklady na liečbu AIDS a budovať zdravotnícke zariadenia pre liečbu tohto vírusového ochorenia.

Clinton si myslí, že organizácie míňajú príliš veľa peňazí na vysielanie svojich odborníkov do oblastí ohrozených AIDS, z čoho potom vznikajú len rôzne správy a hodnotenia. Bývalý americký prezident vyzval mimovládne organizácie bojujúce s AIDS, aby nekritizovali amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý je pri mnohých výdavkoch obmedzovaný hospodárskou krízou.

"Môžete opakovať prezidentovo meno, alebo môžete získavať viac hlasov v Kongrese, aby ste získali viac peňazí. Zo svojej skúsenosti viem, že druhá možnosť je lepšia," uviedol Clinton.  Na stretnutí vo Viedni sa zúčastňuje približne 20.000 aktivistov, vedcov, expertov a HIV-pozitívnych pacientov.

Prezident Medzinárodnej spoločnosti pre AIDS a predseda konferencie AIDS 2010 Julio Montaner v sobotu kritizoval, že krajiny skupiny G8 nedokázali poskytnúť záväzok pre garanciu tzv. všeobecného prístupu k liečbe a varoval, že to môže mať katastrofálne následky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: