Samovrahov na Slovensku pribudlo, najčastejšie sa obesili

Pre dobrovoľný odchod zo sveta sa vlani rozhodlo 601 Slovákov, čo je o desať viac ako rok predtým. Oproti roku 2007 je to nárast až o 96 osôb. Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, samovrahovia najčastejšie preferovali obesenie či zadusenie. Život si týmto spôsobom vzalo až 426 ľudí. Ďalších 34 samovrahov si zvolilo zastrelenie ručnou zbraňou a 16 na tento účel použilo guľovnicu, brokovnicu alebo dlhú strelnú zbraň. V 15 prípadoch došlo k úmrtiu po výstrele z bližšie neurčenej zbrane.

Samovrahovia tiež skákali z výšky (31 úmrtí), úmyselne sa topili (tri úmrtia) alebo sa porezali ostrým predmetom (17 úmrtí). Ďalších 15 ľudí skočilo alebo si ľahlo pred auto či vlak. Dve osoby úmyselne havarovali s motorovým vozidlom. Lieky na dobrovoľné ukončenie života využilo 24 osôb. Na smrť sa dobrovoľne upili dvaja Slováci, ďalších šesť sa zase priotrávilo plynmi alebo výparmi. Chemické a škodlivé látky požili štyria ľudia a dvaja ľudia svoj život ukončili v plameňoch alebo sa nadýchali dymu. Hlavnou príčinou samovrážd v Európskej únii sú depresie. Tie sa okrem smutnej nálady môžu prejavovať aj celým radom duševných a telesných príznakov. Objaviť sa môže strata záujmu, energie a radosti, niekedy sprevádzaná úzkosťou, únavou, nesústredenosťou či podráždenosťou. Nedostatok elánu a motivácie spôsobuje, že i jednoduché úlohy sa zdajú byť pre takéhoto človeka namáhavé či nezvládnuteľné. Objaviť sa môžu aj zmeny chuti na jedlo, zmeny spánku, strata sebadôvery, vyhýbanie sa kontaktom s ostatnými či pocity nepríjemnosti, bezmocnosti a beznádeje, až samovražedné myšlienky.

Do čiernych štatistík sa zapisujú aj mladí ľudia. Jednou z troch najčastejších príčin úmrtia mladých ľudí v krajinách Európskej únie je práve samovražda. Dôvody takéhoto konania bývajú rôzne. Najčastejšími motívmi samovražedných pokusov na Slovensku sú rodinné problémy a iné vnútorné osobné konflikty.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: