Zdravotnícke odbory chcú od budúceho roku päťpercentný rast miezd

Zdravotnícki odborári by chceli od januára budúceho roku dosiahnuť päťpercentné zvýšenie miezd zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov. Ako dnes pre TASR objasnil predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay, návrh zatiaľ predložili Lekárskemu odborovému združeniu, ktoré je ich partnerom pri rokovaniach s nemocnicami. Szalay odhaduje, že prvé rokovania o návrhu by sa mohli začať v septembri potom, čo sa s ním oboznámia aj zástupcovia zdravotníckych zariadení.

Mzdy zdravotníkov sa naposledy zvyšovali v tomto roku, pričom tomuto kroku predchádzali niekoľkomesačné rokovania so zástupcami nemocníc. Odborári pôvodne požadovali navýšenie o desať percent, vzhľadom na finančnú a hospodársku krízu chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o minuloročnú mieru inflácie (4,6 percenta). Odborom sa však nepodarilo dohodnúť ani s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje neštátne nemocnice a ani s Asociáciou fakultných nemocníc (AFN). Rokovania sa tak po sprostredkovateľoch dostali pred rozhodcov.

Tí v prípade neštátnych nemocníc rozhodli, že platy zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. V prípade nezdravotníckeho personálu mali mzdy narásť dva razy o tri percentá. Prvá fáza zvyšovania mala pritom prebehnúť už v septembri 2009, ďalšia mala nasledovať v marci 2010. ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Po ďalšej sérii rokovaní sa napokon odbory s ANS dohodli na zvýšení základnej zložky mzdy najneskôr od 1. apríla o takú sumu, akú im umožňuje zvýšenie finančných prostriedkov zo strany zdravotných poisťovní. Mzdy tak rástli minimálne o 2,5 percenta.

Záverečný verdikt ohľadne zvyšovania platov zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov vyniesol rozhodca aj v prípade AFN. Platy sa tak ich zamestnancom zvýšili od novembra 2009 o 2,5 percenta. Ďalšie 2,5-percentné zvyšovanie sa uskutočnilo aj v júni tohto roku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: