Opálená pokožka je synonymom krásy, no nadmerné slnenie môže byť nebezpečné

Opálená pokožka je synonymom krásy, no nadmerné slnenie môže byť nebezpečné
Zdroj: bigstockphoto.com

Opálená pokožka je síce v súčasnosti synonymom krásy, no nadmerné slnenie môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Rakovina kože je druhým najčastejším druhom rakoviny, ktorá postihuje slovenské ženy. Jej prvými príznakmi sú rôzne zmeny na koži, či už nenápadné fliačiky, vyvýšené plôšky, hrbolčeky alebo výrastky. Dôležité je ich včas rozoznať, pretože ich výskyt je signálom, že môže dôjsť k vzniku rakoviny kože. Ľudia, ktorí majú rakovinu kože v rodine, tí so svetlým fototypom kože alebo tí, čo sa opakovane opaľujú v soláriu, by sa mali pred slnkom chrániť. Slnečné lúče sú najsilnejšie medzi 10.00 a 16.00 h, svoje aktivity by si preto mali plánovať tak, aby v tomto čase neboli na priamom slnku. Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny.

Pri opaľovaní netreba zabúdať na kvalitné krémy. Opaľovací prostriedok používaný pri slnení musí obsahovať slnečný filter a slnečný faktor, ktoré nás chránia pred UVA a UVB žiarením. Ochranný faktor označený číslom vyjadruje mieru ochrany pred UV žiarením. Dôležité je natrieť sa krémom dostatočne. Nedostatočné množstvo opaľovacieho krému či nerovnomerná aplikácia môžu výrazným spôsobom znížiť jeho ochranný faktor. Samozrejmosťou počas horúcich letných dní by mala byť aj pokrývka hlavy a kvalitné slnečné okuliare. Aj v najväčších horúčavách je dobré nosiť vzdušný odev s dlhým rukávom. Na vznik rakoviny kože vplýva podľa odborníkov aj strava s nadmerným obsahom tukov a malým množstvom vitamínov, oslabený imunitný systém i genetika. Ohrození sú ľudia s pokožkou, ktorá sa vždy spáli, ale nikdy neopáli, blondiaci a červenovlasí s modrými alebo zelenými očami.

Veľmi škodlivý je nadmerný pobyt na slnku v detstve, pretože detská koža je najzraniteľnejšia a najviac ohrozená škodlivým UV žiarením. Ľudia, ktorí mali v detstve pehy, alebo sa viackrát spálili, patria do ohrozenej skupiny.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: